Prof. Ryszard Koziołek / fot. UŚ / Łukasz Sakowski / fot. ŚFN.
Reklama

Cenzura prewencyjna na Śląskim Festiwalu Nauki. Rektor UŚ z oświadczeniem i usunięty prelegent, bo części studentów z Koła Naukowego na Rzecz Równości i Różnorodności nie podobało się, gdy Łukasz Sakowski przedstawił swoją historię detrazycji i traumatycznych przeżyć, które go spotkały. Dla jasności nie o tym miał mówić na Śląskim Festiwalu Nauki, bo to uznany autor i pomysłodawca popularnego plebiscytu na „Biologiczną bzdurę roku”. „Interesujący sposób prowadzenia debaty naukowej, poprzez cenzurę” – skwitował jeden z użytkowników Facebooka. 

Łukasz Sakowski jest gejem, w wieku 13 lat znalazł się pod wpływem około 40-letniego transeksualisty, który namówił go do zmiany płci. Sakowski nie akceptował swojego homoseksualizmu, wyjściem lepszym wydawało mu się stanie heteroseksualną kobietą. Znajomość internetowa doprowadziła do wysyłania dziecku leków – tzw. blokerów, które miały wstrzymać proces dojrzewania u chłopca, a także innych specyfików. Jako dziecko Sakowski padł ofiarą osoby dorosłej, która wyrządziła mu krzywdę. Z problemami zdrowotnymi z tego tytułu boryka się do dzisiaj. 

Reklama

O swoich doświadczeniach opowiedział w sieci na swoim blogu ToTylkoTeoria.pl, za co spotkał się z krytyką. 

Na Śląskim Festiwalu Nauki miał mówić o m.in. o „Biologicznej bzdurze roku” i innych zagadnieniach w ogóle nie związanych z tematem zmiany płci. Tutaj zaprotestowała część studentów z UŚ z Koła na rzecz Równości i Różnorodności. 

“Krytyka” podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane „badania”, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych” – napisali studenci. 

Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek wydał oświadczenie, które trudno uznać za odważne, w którym jak sam mówi zaproszony prelegent miał mówić na zupełnie inne tematy, ale nie będzie. Został usunięty z listy gości ŚFN. Rektor pisze o „bezpiecznym miejscu” i „komforcie dyskusji”. 

„Intensywność reakcji przekonała nas, że dyskusja z prelegentem, pomijająca powyższe zagadnienia, byłaby skrajnie trudna. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w ŚFN oraz o zachowanie odpowiednich standardów i komfortu dyskusji zdecydowaliśmy się wycofać spotkanie z Panem Łukaszem Sakowskim z programu Festiwalu. Festiwal powinien pozostać bezpiecznym miejscem pozytywnego dialogu społecznego i budzenia entuzjazmu wobec nauki” – czytamy w oświadczeniu rektora. 

„Interesujący sposób prowadzenia debaty naukowej, poprzez cenzurę. Jeśli ten pan gada głupoty, to najlepiej byłoby to wykazać w publicznej dyspucie. Cenzurowanie wygląda bardzo źle” – skwitował jeden z użytkowników portalu społecznościowego pod triumfalnym wpisem o usunięciu prelegenta ze ŚFN. Wpisu dokonało Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ 

Gdyby Sakowski opisał swój proces tranzycji jako wspaniały i bezproblemowy, to raczej koło z nazwą na rzecz „równości i różnorodności” by nie protestowało. Rektor UŚ nie stawałby na głowie, żeby z jednej strony pisać, że głos Sakowskiego jest ważny w debacie na temat tranzycji, którą teraz chce zorganizować i zaprosić Sakowskiego, a z drugiej strony nie wyrzuciłby go z festiwalu naukowego, gdzie miał mówić o zupełnie innych rzeczach. Tym samym pokazał, że Śląski Festiwal Nauki ma być miejscem komfortowym, bezpiecznym, w którym wszyscy muszą we wszystkim się zgadzać ze sobą, a jakakolwiek przesłanka mająca naruszyć strefę komfortu jakiejś grupy studentów będzie eliminowana. 

Poniżej pełne oświadczenie rektora UŚ. 

„OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE ZAPROSZENIA PANA ŁUKASZA SAKOWSKIEGO NA 7. ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

Drogie osoby uczestniczące w Śląskim Festiwalu Nauki, 

w obliczu dyskusji toczącej się wokół nadchodzącego wydarzenia informuję, że zaproszenie Pana Łukasza Sakowskiego na 7. Śląski Festiwal Nauki miało na celu rozmowę dotyczącą jego działalności populatyzatorskiej i wykreowanego przez niego konkursu na „biologiczną bzdurę roku”.  

Jednakże fala emocji i kontrowersji związanych z planowaną rozmową uświadomiła nam, że proponowana tematyka nie budzi wystarczającego zainteresowania, a obecność Pana Łukasza Sakowskiego kojarzy się wyłącznie z zagadnieniem transpłciowości w kontekście medycznej tranzycji i detranzycji. 

Intensywność reakcji przekonała nas, że dyskusja z prelegentem, pomijająca powyższe zagadnienia, byłaby skrajnie trudna. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w ŚFN oraz o zachowanie odpowiednich standardów i komfortu dyskusji zdecydowaliśmy się wycofać spotkanie z Panem Łukaszem Sakowskim z programu Festiwalu. Festiwal powinien pozostać bezpiecznym miejscem pozytywnego dialogu społecznego i budzenia entuzjazmu wobec nauki.

Dostrzegamy równocześnie potrzebę dyskusji zarówno nad problematyką transpłciowości, jak i nad granicami i  wymogami debaty wokół ważnych problemów angażujących społeczną uwagę. Forum takiej debaty powinien być uniwersytet, dla którego nadrzędnymi wartościami są swoboda dyskusji, wolność akademicka i poddawanie wszelkich twierdzeń rzetelnej weryfikacji naukowej. Dlatego też Uniwersytet Śląski zorganizuje odrębną debatę poświęconą bezpośrednio tym zagadnieniom. Do udziału w niej zaprosimy nie tylko Pana Łukasza Sakowskiego, lecz także ekspertów oraz zainteresowane środowiska. 

O szczegółach spotkania poinformujemy w najbliższym czasie, zapraszając zainteresowanych do współtworzenia jego tematyki.  

prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Dyrektor Generalny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE”

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Bloger nie był krytykowany za to, że opisał swoją historię detranzycji. Jest krytykowany, bo swoje traumatyczne przeżycia uznaje jako powód do walki z transpłciowością. To on uderza w osoby, które poddają się tranzycji, uznając, że skoro jemu to zaszkodziło to możliwość dostosowania płci powinna być zakazana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.