Parking / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Od dzisiaj wchodzi w życie nowa polityka parkingowa w Katowicach. Automatyczny parking na ul. Tylnej Mariackiej staje się płatny, tam zapłacimy aż 12 zł za godzinę. 6 zł w przypadku osoby, która posiada Katowicką Kartę Mieszkańca. 

Miasto chce usunąć samochody spoza Katowic ze Śródmieścia. Taki był cel wprowadzania nowej polityki parkingowej. Najważniejsze zmiany to utworzenie dwóch stref parkowania, tj. Strefa A (niebieska) w ścisłym centrum miasta oraz Strefa B (zielona) na obrzeżach centrum oraz wprowadzenie korzystnych dla mieszkańców abonamentów.

Reklama

„W Katowicach podążamy tą samą drogą, którą wytyczyły inne, duże polskie miasta – jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. Co ważne, wprowadzane zmiany zostały opracowane przez ekspertów i skonsultowane z mieszkańcami, którzy w zdecydowanej większości odpowiedzieli „tak” na przedstawione propozycje. Obecnie dobiegają końca prace w terenie związane z przygotowaniem stref płatnego parkowania. Zostały już zamontowane nowe parkomaty, a MZUIM kończy wykonywanie oznakowania poziomego i pionowego” – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. „Zależy nam na tym, by wszystkie informacje o nadchodzących zmianach w prosty i przystępny sposób przedstawić mieszkańcom Katowic. Dlatego uruchomiliśmy stronę internetową parkowanie.katowice.eu, na której dowiemy się m.in. o tym, jak zakupić preferencyjne abonamenty lub jak wyrobić Parkingową Kartę Mieszkańca. Zachęcam, by formalności załatwić online. Oczywiście zapewnimy także możliwość załatwiania tych spraw „w okienku” – jednak w tym przypadku – w celu uniknięcia kolejek – zachęcam, by nie czekać do 30 listopada” – dodaje.

Pod adresem parkowanie.katowice.eu można znaleźć informacje dotyczące wprowadzanych zmian z perspektywy osób parkujących w Katowicach – mieszkańców stref parkowania, mieszkańców spoza stref i osób, które do Katowic dojeżdżają z innych miejscowości. Ponadto na portalu można znaleźć informacje dotyczące kontroli i wysokości opłat w momencie, gdy nie zapłacimy za parkowanie.

Informacje pojawią się także na plakatach w klatkach schodowych budynków objętych obszarem nowej strefy parkowania oraz w informatorze miejskim „Nasze Katowice”. Kampania informacyjna to krok poprzedzający rozpoczęcie sprzedaży abonamentów, która rozpoczęła się 2 listopada, na stronie internetowej spp.katowice.eu. W większości standardowych przypadków wszelkie formalności będzie można załatwić online. Z kolei chęć wykupienia tzw. kopert będzie wiązała się z koniecznością osobistej wizyty w Dziale Nadzoru Strefy Parkowania MZUiM przy ul. Warszawskiej 19. Każdy kupujący abonament musi pamiętać o tym, że uprawnienia wejdą w życie od 1 grudnia. Więc wcześniejszy zakup abonamentu nie uprawnia do parkowania w listopadzie.

Nowy system przede wszystkim opiera się o preferencyjne rozwiązania przeznaczone dla mieszkańców Katowic. Wszystkie chętne osoby zamieszkujące strefy płatnego parkowania (tj. Strefę A „niebieską” oraz Strefę B „zieloną”) będą mogły nabyć za symboliczną opłatą „Parkingową Kartę Mieszkańca”. Warto podkreślić, że kwartalna opłata za „Parkingową Kartę Mieszkańca” jest niższa niż jeden dzień parkowania w Strefie A dla osób spoza Katowic.

Opłaty abonamentowe będzie można wnosić miesięcznie, kwartalnie lub półrocznie. Stawka dla Strefy B (zielonej) wyniesie 10 zł miesięcznie lub 25 zł kwartalnie. Stawka dla Strefy A (niebieskiej) wyniesie 20 zł miesięcznie lub 50 zł kwartalnie. Kolejna ważna zmiana dotyczy miejsc, w których posiadacz Parkingowej Karty Mieszkańca może zostawiać swój pojazd. Dziś są to tylko dwie wskazane ulice. Natomiast od 1 grudnia posiadacz Parkingowej Karty Mieszkańca (wydanej dla Strefy A) będzie mógł parkować pojazd w całej Strefie A oraz Strefie B. Z kolei posiadacz Parkingowej Karty Mieszkańca (wydanej dla Strefy B) będzie mógł parkować pojazd w całej Strefie B.

Dla katowiczanek i katowiczan niebędących mieszkańcami Strefy A i Strefy B przygotowano także preferencyjne abonamenty. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązania są rzadko spotykane w naszym kraju – natomiast ich celem jest preferencyjne traktowanie osób, które w Katowicach mieszkają i odprowadzają tu swoje podatki. Koszt takiego miesięcznego abonamentu wynosi 300 zł w Strefie A oraz 200 zł w Strefie B. Natomiast osoby spoza Katowic chcące parkować w strefie codziennie przez 8 godzin musiałyby zapłacić ponad 1200 zł w Strefie A i blisko 700 zł w Strefie B. Wszystkie opisywane zmiany nie będą obowiązywać na terenach prywatnych, obszarach należących do wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni, które mogą prowadzić własną politykę parkingową

Miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców Stref

Na ulicach Katowic częściej zobaczyć będzie można znak zakazu B35 „zakaz postoju”, z umieszczoną pod nim tabliczką ze stosowną informacją: nie dotyczy określonej części drogi wyłącznie pojazdów posiadaczy Parkingowej Karty Mieszkańca.

„Oznacza to, że uprawnieni do postoju w tym miejscu będą wyłącznie mieszkańcy posiadający Parkingową Kartę Mieszkańca. W związku z dostosowaniem oznakowania do obowiązujących przepisów część miejsc parkingowych zlokalizowanych w centrum Katowic trzeba było zlikwidować. Ustawienie tych znaków ma pomóc w znalezieniu wolnych miejsc postojowych dla pojazdów mieszkańcom strefy” – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.

Preferencyjne rozwiązanie zostało także opracowane dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie strefy płatnego parkowania. Będą oni mogli wykupić Parkingową Kartę Przedsiębiorcy, której koszt to 700 zł miesięcznie. Droższe będzie natomiast wykupienie zastrzeżonego miejsca parkingowego, czyli tak zwanej koperty.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.