Górka i tor saneczkowy / fot. UM Katowice
Reklama

Tor saneczkowy w Parku Kościuszki czeka na chętnych. Remontu chcieli mieszkańcy i tak naprawdę sami przeforsowali jego realizację – modernizację toru oraz górki do zjazdu na sankach. Pomogły możliwości jakie daje Budżet Obywatelski.

W najbliższych dniach, w dalszym ciągu prognozowane są niższe temperatury i opady śniegu. To najlepszy moment na uruchomienie zimowych atrakcji w mieście. 

Reklama

W ostatnich dniach Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczął coroczne przygotowania toru saneczkowego do zimy. Choć tor nie jest zamykany latem, to przed zimą trzeba zadbać o bezpieczeństwo zjeżdżających. Pracownicy ZZM sprawdzili m.in. działanie oświetlenia, dzięki któremu z toru można korzystać również po zmroku, do godz. 23.00. Aby przygotować tor do bezpiecznego użytkowania Zakład Zieleni Miejskiej wykonał zabezpieczenie z siatki, której łączna długość to ponad 250 mb.

„Bardzo się cieszę, że w Katowicach mamy nie tylko miejsca, z których możemy korzystać latem. Zima to także świetny moment na różne aktywności. Górka saneczkowa w Parku Kościuszki pozwala korzystać z zimowej aury, a dzięki modernizacji toru i pracom, które co roku wykonujemy, korzystanie z niej jest bezpieczne i daje mnóstwo radości” – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM Katowice. 

Obecnie, górka i tor saneczkowy pokryte są naturalnym śniegiem. Jednak w przypadku dłużej występujących ujemnych temperatur bez opadów śniegu istnieje możliwość ich sztucznego naśnieżenia. Aby rozpocząć naśnieżanie górki temperatura powietrza nie może wynosić więcej niż -5 ̊C, jednak aby ten śnieg się utrzymał, to przez kolejne kilka kolejnych dni nie powinna przekroczyć 0 ̊C. 

Tor saneczkowy w parku Kościuszki został zmodernizowany w 2020 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt wyniósł 600 tys. zł. W ramach prac umocniono nasyp górki do zjazdu, położono bezpieczną nawierzchnię toru, wybudowano schody na szczyt i zakupiono sprzęt do naśnieżania. Rynna do zjazdu ma ponad 350 m, przy czym na długości 186 m jest wyłożona igielitem. Korzystanie z niej jest bezpieczne m.in. dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zakrętów. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.