Uniwersytet Śląski / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Studenci UŚ protestują z powodu wykładu biologa na Śląskim Festiwalu Nauki. „Postanowił opowiedzieć o swoim doświadczeniu detranzycji i powiązanych z tym traumatycznych zdarzeń” – twierdzą studenci z Koła Naukowego na Recz Równości i Różnorodności Uniwersytetu Śląskiego, co ich zdaniem przekreśla go z grona prelegentów. „Niestety Sakowski specjalizuje się w rozsiewaniu dezinformacji na temat faktów dot. transpłciowości. Konsensus naukowy wprost nazywa „aktywizmem transseksualnym”, a sam aktywizm wiąże z pedofilią” – piszą w oświadczeniu studenci. Porównali Łukasza Sakowskiego z „płaskoziemcami” i „antyszczepionkowacami”, piszą również o „promocji dyskryminacji osób transpłciowych”. Mimo tego, że na uczelnię autor bloga ToTylkoTeoria.pl i pomysłdawca „Biologicznej bzdury roku” przyjeżdża nie z tematem tranzycji. 

W Katowicach niebawem rusza Śląski Festiwal Nauki. Wśród zaproszonych gości jest Łukasz Sakowski.

Reklama

„Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Sakowskim, twórcą portalu totylkoteoria.pl, pomysłodawcą plebiscytu 'Biologiczna bzdura roku. Dziennikarz przez lata pracował nad demaskowaniem metod paramedycznych Jerzego Zięby, krytykuje także ruch antyszczepionkowy. Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski – ekspert w zakresie filozofii prawa, w tym etycznych i bioetycznych dylematów prawodawstwa., W trakcie rozmowy, goście spróbują dociec, w jaki sposób powstają pseudo- lub anty-naukowe bzdury, na czym polega mechanizm przekształcania się jakiegoś ziarna prawdy (które zwykle u źródła lub przynajmniej w tle jest) w zdobywającą popularność, a często wykorzystywaną politycznie, ideologicznie lub komercyjnie niedorzeczność prowadząc do tzw. science wars” – czytamy w opisie wykładu, który ma się odbyć w sobotę 9 grudnia w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. 

Łukasz Sakowski jest gejem, w wieku 13 lat znalazł się pod wpływem około 40-letniego transeksualisty, który namówił go do zmiany płci. 

„Gdy byłem bardzo młody, zostałem zmanipulowany i nakłoniony do zmiany płci (zwanej też korektą płci lub tranzycją płci) przez około 40-letniego transseksualistę. Przez kilka lat podawał mi blokery dojrzewania – niebezpieczne dla zdrowia środki blokujące działanie testosteronu – oraz hormony płci przeciwnej, czyli estrogeny. Tuż przed 18-stką psycholog, psychiatra i seksuolog po jednej wizycie, bez jakichkolwiek badań, sfabrykowali mi diagnozę transseksualizmu i skierowali, już oficjalnie, na zmianę płci, co nigdy nie powinno się było wydarzyć. Obecnie jestem po jej cofnięciu, wróceniu do prawdziwej płci, z którą się urodziłem, z czego bardzo się cieszę” – pisał Sakowski na swoim blogu ToTylkoTeoria.pl. Został mocno skrytykowany za swoje wyznanie. 

Z powodu publicznego przedstawienia swojej historii spotkał się z wieloma atakami. Ostatnim jest ten skierowany przez Koło Naukowe na Recz Równości i Różnorodności Uniwersytetu Śląskiego, które nie chce jego wykładu na uczelni. 

„Krytyka” podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane „badania”, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych” – czytamy w oświadczeniu studentów UŚ. 

Nie udało nam się uzyskać komentarza do oświadczenia ze strony przedstawicieli Śląskiego Festiwalu Nauki. Poniżej całe oświadczenie studentów UŚ.

„OŚWIADCZENIE KOŁA NAUKOWEGO NA RZECZ RÓWNOŚCI I RÓŻNORODNOŚCI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO w sprawie organizacji spotkania z Łukaszem Sakowskim na Śląskim Festiwalu Nauki.

Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. 

Łukasz Sakowski, autor blogu ToTylkoTeoria.pl, na początku tego roku postanowił opowiedzieć o swoim doświadczeniu detranzycji i powiązanych z tym traumatycznych zdarzeń. Niestety swoją historię do dziś wykorzystuje do rozpowszechniania antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe.

“Krytyka” podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane „badania”, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych.

Uważamy, że skoro na festiwal o charakterze czysto naukowym nie zapraszamy antyszczepionkowców i płaskoziemców, to nie powinno zapraszać się również osób wpisujących się w transfobiczną i antynaukową narrację, prowadzoną przez środowiska skrajnej prawicy.

Warto przywołać stanowisko Polskiej Akademii Nauk z dnia 19.05.2022 r., w którym to Rada Upowszechniania Nauki sprzeciwia się szerzeniu transfobicznych treści pod płaszczykiem naukowości przez popularno-naukowych blogerów.

Fragment oświadczenia: “Rada Upowszechniania Nauki PAN stoi na stanowisku, że komunikacja wiedzy naukowej dotycząca kwestii wrażliwych społecznie powinna uwzględniać dobrostan osób dyskryminowanych. Uważamy ponadto, że powoływanie się przez osoby popularyzujące naukę na wiedzę biologiczną, bez uwzględniania, co w niej jest wynikiem badań empirycznych, których wyniki włączane są w zbiór aktualnie obowiązującej wiedzy, a co jej interpretacją, jest według nas niedopuszczalne. Popularyzacja nauki powinna wystrzegać się uproszczeń, które są fałszywe i prowadzą do wzmacniania istniejących stereotypów i uprzedzeń.”

Niestety Sakowski specjalizuje się w rozsiewaniu dezinformacji na temat faktów dot. transpłciowości. Konsensus naukowy wprost nazywa „aktywizmem transseksualnym” a sam aktywizm wiąże z pedofilią.

Apelujemy do osób odpowiedzialnych za organizację 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki o odwołanie spotkania z Łukaszem Sakowskim oraz wykreślenie go z listy gości specjalnych.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.