Wizualizacja AMC / fot. mat. pras.
Reklama

Katowice dostały 309 mln zł dofinansowania wielkiego projektu. Chodzi o Dzielnicę Nowych Technologii i Hub gamingowo-technologiczny. Wsparcie do miasta trafi ze strony Funduszy Europejskich. 

Kilka tygodni temu rozstrzygnęliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną dla II etapu Hubu gamingowo-technologicznego, a już mamy kolejną świetną wiadomość. Inwestycja została wybrana do dofinansowania w wysokości ponad 309 mln zł. Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny to projekt, który został zakwalifikowany jako strategiczny dla programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Przyznane dofinansowanie obejmuje pierwsze trzy etapy realizacji inwestycji, której celem jest rewitalizacja i adaptacja na nowe potrzeby obiektów dawnej Kopalni Wieczorek” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

Budowa Hub-u gamingowo-technologicznego to inwestycja wyjątkowa z wielu względów. Na miejsce realizacji wybrano unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK „Wieczorek”. Część istniejących, poprzemysłowych budynków zostanie zaadaptowana na potrzeby HUB-u, powstaną też nowe budynki. W industrialnej przestrzeni – typowej dla historycznego oblicza Katowic – powstaje inwestycja oddająca kierunek rozwoju na przyszłość. Kluczem do sukcesu „Dzielnicy nowych technologii” ma być skumulowanie w jednym miejscu firm z branży gamingowej i esportowej, a także pokrewnych im firm technologicznych, których rozwój i współpraca będzie stymulowana przez miasto. Ważnym czynnikiem prorozwojowym ma się stać przyciągnięcie dużych firm z branży gamingowej, wokół których tworzony będzie cały biznesowy ekosystem. Rewitalizacja oraz przekształcenie zabytkowej kopalni w nowoczesną przestrzeń, będzie poważnym impulsem dla rozwoju dzielnicy, miasta oraz całego regionu.

Obecnie zbliżają się do końca prace polegające na opracowaniu projektu wykonawczego dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków w rejonie Szybu Pułaski, w tym budynków zabytkowych o cennych walorach architektonicznych. Projekt przewidywać ma także utworzenie pasażu o charakterze przestrzeni publicznej, dla zapewnienia właściwych powiązań funkcjonalno-przestrzennych. W najbliższym czasie rozpoczną się przygotowania do procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych I etapu inwestycji. 

Na początku listopada poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną dla II etapu Hubu gamingowo-technologicznego. I miejsce zajął projekt pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Spółka komandytowa. Jego autorzy zostali docenieni za umiejętne wkomponowanie bryły obiektu w historyczny kontekst otoczenia, czyli zabytkowej przestrzeni byłej KWK Wieczorek. W ramach nagrody pracownia otrzymała zaproszenie do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia „z wolnej ręki” na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie wybranej pracy konkursowej. 

Inwestorem zastępczym realizującym inwestycję jest spółka Katowickie Inwestycje S.A. Zakończenie robót budowlanych w ramach I i II etapu planowane jest na koniec 2026 r. Szacunkowa wartość kompleksowego zagospodarowania całego terenu – wraz z szybem Poniatowski to około miliarda złotych. Całkowity dokładny koszt projektu to 616 730 802,99 zł, a dokładna kwota dofinansowania to 309 438 200,70 zł. Katowicom przyznana została cała kwota, o którą wnioskowało miasto.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.