Kontrola drogowa / fot. Policja
Reklama

Polowanie na pijanych kierowców w Katowicach udało się. Jeden miał 3,5 promila. W sumie 13 jadących na podwójnym gazie zatrzymano w Katowicach w poniedziałek, po „Andrzejkowym” weekendzie. Policja właśnie podsumowała akcję. 

Policjanci przeprowadzili ponad 4 tys. kontroli. Niestety aż 13 kierujących prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu. 6 z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a 7 za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.

Reklama

„Na ul. Rolnej policjanci zatrzymali kierującego samochodem marki Mini Cooper, który zakończył jazdę na latarni. Świadek widzący zdarzenia podbiegł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, natychmiast powiadamiając o zdarzeniu katowickich mundurowych. Badanie trzeźwości wskazało, że 48-letni kierujący miał prawie 3,5 promila alkoholu. Mężczyzna ze względu na stan upojenia alkoholowego zagrażający jego zdrowiu został umieszczony w miejskiej izbie wytrzeźwień” – informuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. „Na ul. 11 Listopada już o godz. 5.14 policjanci drogówki zatrzymali do kontroli rowerzystę, który jechał tzw. szlaczkiem. Pomimo trudnych warunków pogodowych i drogowych, mężczyzna kierował jednośladem pod wpływem alkoholu. Badanie trzeźwości wskazało, że 52-letni mieszkaniec Katowic miał prawie 1,3 promila alkoholu w organizmie” – dodaje. 

Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.