Laureaci w konkursie Katowizje 2023 / fot. S. Rybok / UMK
Reklama

Katowice nagrodziły firmy społecznie odpowiedzialne. Kto został laureatem konkursu Katowizje? Nagradzane są firmy inwestujące, kreujące i wdrażające narzędzia oraz rozwiązania, służące lokalnym społecznościom i środowisku naturalnemu. 

Spośród zgłoszonych do konkursu projektów wyłoniono najlepsze, które tworzą przestrzeń i warunki dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz pracownicy Urzędu Miasta z zakresu projektów społecznych i przedsiębiorczości, zdecydowało o wyróżnieniu trzech projektów, które otrzymają Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, tytuł Firmy Społecznie Odpowiedzialnej i nagrodę finansową: 

Reklama
  • I nagrodę w wysokości 3 000 zł otrzymała firma Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za projekt „Nowoczesne i przyjazne technologie wspierające osoby z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie”, polegający na stworzeniu Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych, Aplikacji Audio Movie oraz Avataru 2PJM – tłumacza migowego;
  • II nagrodę w wysokości 2 000 zł otrzymała firma Samsic Polska Sp. z o.o.  za projekt „Planet 2030/ECObySAMSIC” mający na celu redukcję śladu węglowego poprzez m.in. promocję ekonomii cyrkularnej oraz zbiórkę elektroodpadów. 
  • III nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymała firma Gastro Mar S.C. M. Milner R. Kucharski
    za realizowane działania charytatywne, pomoc uchodźcom z Ukrainy, współpracę z Zakonem Maltańskim oraz organizację Wigilii dla najuboższych.

Celem konkursu jest docenienie firm, które rozumieją istotę CSR-u i mają pozytywny wpływ na społeczność, w której funkcjonują. Mam nadzieję, że laureaci zainspirują do działania inne przedsiębiorstwa – pokazując na własnym przykładzie jak wielką wartość ma zaangażowanie w sprawy lokalne, niezależnie od tego na jak dużą skalę są te działania i czy opierają się o profesjonalne strategie CSR w firmie czy są tradycyjnym charytatywnym wsparciem. Ważne by razem czynić dobro i doceniać tych, którzy to robią” – mówi Monika Bajka, prezeska stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów, członkini jury.

Wyróżnienie otrzymała Fundacja Deszczu Kropelką za projekt Butik charytatywny. W butiku można oddać niepotrzebne rzeczy, np.: ubrania, buty, torebki, biżuterię, książki, płyty, porcelanę, artykuły domowe, zabawki, małe meble, a nawet rośliny. Dzięki temu społeczność ma dostęp do przystępnych cenowo produktów, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów i obciążenia środowiska. Fundacja jest znakomitym przykładem na to, że organizacja pozarządowa z powodzeniem może prowadzić małe przedsiębiorstwo, angażując przy tym lokalną społeczność.

W ramach czwartej edycji konkursu „Katowizje – firma społecznie odpowiedzialna” zgłoszeń do konkursu mogły dokonywać same firmy, ale również organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Nagrody wręczono 17 listopada 2023 r. podczas konferencji „CSR nie tylko dla dużych. Dobre praktyki, przykłady oraz motywacje” zorganizowanej w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.