Wzdłuż Korczaka powstanie droga dla rowerów / fot. UM katowice
Reklama

Jeszcze w tym roku ruszy budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Korczaka. Miasto wybrało wykonawcę inwestycji za ponad 2,5 mln zł. To drugi etap projektu, w ramach którego powstanie rowerowe połączenie ul. Techników i al. Niepodległości z ul. Korczaka oraz trasą rowerową nr 5. Prace nad pierwszym etapem mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2024. 

Sieć katowickich dróg dla rowerzystów konsekwentnie rozrasta się o nowe odcinki. Łącznie od 2015 roku wybudowaliśmy 46 km tras za ponad 43 mln zł. Tym razem za ponad 2,5 mln zł wybudujemy 850 metrowy odcinek drogi rowerowej od rejonu skrzyżowania z ul. Wandy do okolic skrzyżowania z ul. Borki. To drugi etap inwestycji, która docelowo poprawi połączenie rowerowe z miejskim basenem Burowiec” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Reklama

Dwukierunkowy odcinek rozpocznie się na wysokości posesji nr 22, skąd – wschodnią stroną jezdni – zostanie poprowadzony w kierunku ul. Borki. Ok. 200 metrów za wieżą wodną powstanie nowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem i od tego momentu droga będzie biegła po lewej stronie jezdni i będzie łączyła się ze strefą Tempo 30 przy ul. Borki. W ramach inwestycji zamontowane zostanie oświetlenie, ponadto prace obejmą przebudowę zjazdów do posesji oraz chodników w rejonie przejść dla pieszych.

Realizacją inwestycji było zainteresowanych trzech wykonawców. Tylko jeden z nich – konsorcjum firm F.H.U. DAMEKS Damian Turczyński oraz AMP Anna Proksa – zmieścił się w zarezerwowanym budżecie (2,67 mln zł), proponując cenę 2,56 mln zł. Po analizie i potwierdzeniu spełnienia wymogów formalnych konsorcjum zostało wybrane do realizacji zamówienia i jeszcze w listopadzie zostanie podpisana z nim umowa. 

„W pierwszej kolejności wykonawca opracuje tymczasową organizację ruchu. Dopiero po jej zatwierdzeniu będzie mógł rozpocząć prace przygotowawcze do wykonania właściwych robót budowlanych. Dlatego też na początku każdej inwestycji może wydawać się, że na placu budowy nic się nie dzieje. Tymczasem jednak w tle przeprowadzanych jest wiele procesów. Dopiero po jakimś czasie rozpoczną się prace w terenie” – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. 

Inwestycja będzie gotowa w drugim kwartale 2024 r. Co ważne, nie obejmuje ona odcinka pomiędzy posesją numer 37 a zjazdem do wieży wodnej. Infrastruktura dla rowerów w tym miejscu powstaje w ramach odrębnego, rozpoczętego już zadania pod nazwą „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice”, którego łączna wartość to 148 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.