Osiedle Tysiąclecia / Vardges Muradyan
Reklama

Katowice chcą wprowadzić nocną prohibicję na os. Tysiąclecia. Zapytają mieszkańców o zdanie. Odbędą się konsultacje w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy, a na ich podstawie miasto zdecyduje czy przygotować stosowną uchwałę, którą następnie będą musieli przyjąć katowiccy radni. 

Zarządzenie w sprawie: „przeprowadzenia konsultacji społecznych dot. ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia” – wydał prezydent Katowic, Marcin Krupa. Konsultacje mają zakończyć się 29 grudnia. 

Reklama

„Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza konsultacyjnego” – czytamy w zarządzeniu. 

Formularz konsultacyjny będzie można wypełnić w formie elektronicznej pod adresem katowice.eu/konsultacje, w trakcie otwartego spotkania lub wypełnić na inny sposób, którego opis i tryb „zostanie podany do publicznej wiadomości”.

„Zebrane uwagi i opinie zostaną przedstawione w postaci raportu z konsultacji społecznych, który zostanie udostępniony na miejskiej stronie internetowej oraz do wglądu w Wydziale Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice” – czytamy w zarządzeniu. 

Przypomnijmy, że pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022 r. 

Nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.