Wizualizacja / fot. PEKABEX S.A.
Reklama

200 mieszkań powstanie w Katowicach. Wybuduje je KTBS przy al. Korfantego 179a.  Rozpoczęła się budowa kompleksu 6 budynków na terenie dawnej nieużytkowanej bazy KZGM. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku. 

Wybudowane przy al. Korfantego mieszkania zostaną przeznaczone na potrzeby komunalne i będą proponowane jako lokale zamienne dla mieszkańców z budynków przeznaczonych do remontu i termomodernizacji. Umożliwi to szybki i kompleksowy remont zwalnianych w ten sposób miejskich budynków z zasobu KZGM – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że inwestycja uzyskała wsparcie z funduszy zewnętrznych w wysokości ponad 75 mln złotych.

Reklama

Nowa inwestycja katowickiego TBS zakłada powstanie osiedla złożonego z 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha. Bloki będą miały od 6 do 8 kondygnacji i znajdzie się w nich łącznie 208 mieszkań posiadających od 1 do 5 pokoi, przy czym najwięcej będzie tych dwupokojowych – 91 i trzypokojowych – 84. Na terenie osiedla zostanie wybudowany także plac zabaw, parking i strefa, w której mieszkańcy będą mogli spędzać czas na powietrzu. 

Jest to pierwsza inwestycja KTBS realizowana metodą prefabrykacji. Co ważne, prefabrykowane elementy budynków są wytwarzane przy użyciu niskoemisyjnego cementu, dzięki czemu ślad węglowy realizacji będzie o 20% niższy w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji betonowych modułów. Postępowanie przetargowe jako wykonawcę robót wyłoniło firmę Pekabex Bet S.A. z Poznania. W celu dodatkowej eliminacji negatywnego wpływu na środowisko, wykonawca współpracuje jedynie z firmami transportowymi posiadającymi flotę Euro6, a także stosuje instalacje fotowoltaiczne, by samodzielnie produkować energię elektryczną dla swoich zakładów. Dlatego zastosowanie technologii modułowej nie tylko pozwoli na szybszą i ekonomiczną budowę, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

„Nowoczesna technologia prefabrykacji pozwala nam zaoferować polskim samorządom i jednostkom odpowiedzialnym za budownictwo mieszkaniowe, jak również deweloperom, rozwiązania wspierające szybką realizację mieszkań. Jako jedna z największych polskich firm od lat budujemy osiedla w Skandynawii, dzięki czemu wypracowaliśmy wysoką jakość oraz szereg rozwiązań proekologicznych. Bardzo się cieszę, że kolejna inwestycja będzie służyć mieszkańcom Katowic” – mówi Tomasz Seremet członek zarządu Pekabex Bet S.A.

Wykonawca wyburzył już istniejące obiekty dawnej bazy KZGM i rozpoczął prace ziemne wraz ze wzmacnianiem podłoża gruntowego dla pięciu z sześciu realizowanych budynków. Inwestycja zakończy się w 18 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli na początku marca 2025 r., a koszt przedsięwzięcia to około 90 mln zł. Po finalizacji budowy rozpocznie się proces zasiedlania nowych mieszkań.

Katowicki TBS posiada w swoich zasobach niemal 2,5 tys. mieszkań, a udostępniane lokale wykończone są w standardzie „pod klucz”. Ponadto cały czas budowane są nowe obiekty. Trwają już prace m.in. w ramach inwestycji przy ul. Kossutha 7, gdzie powstanie ponad 70 mieszkań 3, 4 i 5-pokojowych oraz przy rewitalizacji trzech kamienic przy ul. Mariackiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.