W happeningu wzięli udział prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Mirosław Neinert dyrektor Teatru Korez / fot. S. Rybok
Reklama

Wielki budzik pojawił się na placu Kwiatowym. Przypominają o wyborach. „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. To katowicka odsłona kampanii profrekwencyjnej. Wybory już 15 października. 

Frekwencji w wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. Dlatego jako Katowice wspólnie z innymi największymi miastami w Polsce włączamy się w kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Należy pamiętać, że każdy głos ma znaczenie w budowaniu przyszłości naszej ojczyzny. Dzięki niemu możemy decydować o rzeczach ważnych dla każdego, dotykających sfer naszego życia – takich jak zdrowie, oświata, działanie naszych miast i wsi. Nie prześpijcie tego! Spotkajmy się 15 października przy urnach! Jeśli zaśpisz – inni wybiorą za Ciebie” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

We wtorek 3 października w samo południe na placu Kwiatowym odbył się specjalny happening z udziałem dyrektora Teatru Korez Mirosława Neinerta zachęcający do udziału w wyborach.

Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują. W ramach akcji duży budzik był już w kilku miastach wojewódzkich – m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku. 5 października budzik wyruszy w dalszą drogę do Rzeszowa.

Budzik nie jest jedynym elementem, który ma przypominać w Katowicach o zbliżających się wyborach. Informacja o kampanii wyświetlane są na infokioskach. Umieszczono ją także na czterech billboardach i jednym banerze w przestrzeni miasta. Natomiast w przejściu podziemnym przy Pałacu Młodzieży pojawi się mural – będzie to główne hasło kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

8 października w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się „bieg do urny wyborczej”. Również w ten sposób miasto zachęca do udziału w wyborach 15 października. Sam bieg odbędzie się tydzień przed wyborami – 8 października o godzinie 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło na terenie Campingu 215.

„Dystans to dokładnie 4 km, co nawiązuje do 4-letniego okresu kadencji parlamentu. Każdy uczestnik biegu otrzyma efektowną koszulkę z hasłem akcji wyglądającym dokładnie tak samo, jak w 1989 roku” – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zaangażowanego w organizację biegu. „250 wolnych miejsc, które uruchomiliśmy na początku wyczerpało się w ciągu dwóch dni. W związku z tym uruchomiliśmy 100 dodatkowych miejsc, które także rozeszły się błyskawicznie. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk i podobnie będzie z frekwencją w wyborach” – dodaje. 

Bieg zakończy się symbolicznym wrzuceniem karty do urny wyborczej. 

Przypomnijmy, że w 1989 roku NSZZ Solidarność przeprowadziła pierwszą w historii na wskroś nowoczesną kampanię wyborczą. Towarzyszyło jej hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, pod którym prowadzona była akcja profrekwencyjna, a jej symbolem stał się budzik. Okazała się na tyle skuteczna, że od powstania III RP rzadko zdarzało się, by frekwencja była chociażby zbliżona do tej w wyborach 4 czerwca ‘89 (63%). Dokładnie ta kampania stała się bezpośrednim wzorem dla projektu zachęcającego do udziału w wyborach, którą zaproponował Gdańsk i przyjęła Unia Metropolii Polskich.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.