Plac Zabaw w Parku Kościuszki / fot. UM Katowice
Reklama

W Parku Kościuszki może powstać toaleta publiczna. Jej los jest w rękach mieszkańców, ponieważ to jeden z ogólnomiejskich projektów do Budżetu Obywatelskiego. Głosować można do 24 września.

To projekt Iwony Ponikło. Mieszkanka Katowic na 100-lecie parku wpadła na pomysł, aby zrealizować tam toaletę publiczną. Od 50 lat nie ma takiej na terenie tego popularnego w Katowicach parku. 

Reklama

Jak mówi w rozmowie z InfoKatowice.pl, pomysłodawczyni projektu, po długich poszukiwaniach urzędnicy znaleźli jeden przepływ kanalizacyjny pod ulicą Kościuszki, którym może odprowadzić zanieczyszczenia. W samym parku nie ma kanalizacji. 

„Park Kościuszki jako miejsce spotkań, rekreacji, sportu i turystyki miejskiej służy mieszkańcom miasta prawie 100 lat. Korzystają ze spacerów przeważnie seniorzy i rodzice z dziećmi, ale mimo wielofunkcyjności tego miejsca nie zabezpiecza podstawowej funkcji jaką są potrzeby fizjologiczne. Na całym obszarze parku nie ma kanalizacji, ale dotarłam do informacji, że jest takie miejsce poniżej restauracji „Patio Park” – przy hydrancie oraz podłączenie do kanalizacji np. do studni 122, które można wykorzystać, bez konieczności wykonania przewiertu po ulicą Kościuszki. Należy zainstalować bezobsługową toaletę publiczną w w/w obszarze przy minimalnej ingerencji w strukturę zieleni. Dodatkowo otoczyć to miejsce nasadzeniami, aby toaleta nie była główną atrakcją parku” – czytamy w opisie projektu. 

Zakład Zielenie Miejskiej wycenił inwestycję za 630 tys. zł. Szczegóły na temat projektu znajdziecie tutaj.

Wcześniej o toaletę publiczną wnioskował w interpelacji radny Łukasz Borkowski z KO. Otrzymał do miasta na początku 2022 roku odpowiedź, że:

„Administrator parku – Zakład Zieleni Miejskiej, włączy budowę szaletu wraz z koniecznymi przyłączami do zaplanowanych na 2022 r. prac projektowych związanych z planowanymi na tym terenie inwestycjami” – poinformował wtedy Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. 

Ostatecznie szalet ma szansę na realizację z BO. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.