Staw Kozubek / fot. UM Katowice
Reklama

Za prawie 1,8 mln zł Katowice zyskały nowe zielone miejsce. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Staw Kozubek w nowej odsłonie. Pojawił się drewniany taras, siłownia plenerowa i plac zabaw. O zmianie tego miejsca zadecydowali mieszkańcy, którzy przegłosowali inwestycję w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do 24 września można głosować w obecnej edycji BO. 

Zrewitalizowany Staw Kozubek to kolejna zielona przestrzeń w naszym mieście. W rejonie osiedla Witosa i Załęża mieszkańcy zyskali przyjemne, kameralne, urokliwe miejsce. Myślę, że dla mieszkańców tej części miasta będzie to ciekawe miejsce odpoczynku, ze względu na jego historię, gdyż znajduje się on na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas. Rewitalizacja objęła stworzenie placu zbaw, montaż oświetlenia oraz ławek i leżaków” – podsumowuje inwestycję Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Warto podkreślić, że to kolejna inwestycja realizowana w naszym mieście z Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwa głosowanie na zadania z tegorocznej edycji. Każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku może wziąć w nim udział, do czego serdecznie zachęcam” – dodaje prezydent.

Reklama

W ramach prac wykonano m.in. nawierzchnie piesze z kostki betonowej i nawierzchnie mineralne, natomiast w miejscach, gdzie znajdują się urządzenia siłowni zewnętrznej wykonana została nawierzchnia bezpieczna. Nad samym stawem pojawił się drewniany podest z modrzewia syberyjskiego.  Oprócz tego wokół stawu znajdują się ławki, leżaki, kosze, stojaki na rowery, a także urządzenia do zabawy dla dzieci.  

Staw Kozubek / fot. UM Katowice

Prace przy stawie Kozubek polegały m.in. na niwelacji nierówności terenu, oczyszczeniu strefy brzegowej oraz przestrzeni do 5 m w głąb zbiornika. Posadzone zostały także nowe rośliny. Powierzchnia parku nad stawem wynosi prawie 21 tys. m2, a więc równa jest trzem boiskom piłkarskim, natomiast powierzchnia samych terenów zielonych jest tu prawie 13 tys. m2. Wśród drzew, które się tu znajdują, można wymienić brzozy brodawkowate, robinie akacjowe, wierzby, bez czarny, śliwę mirabelę, klony jednolistne, topole, wiśnie, jesiony, dęby, jabłonie. 

Dla dzieci stworzony został plac zabaw z różnego typu urządzeniami: bujakiem, karuzelą, huśtawkami czy równoważnią. Ze zrewitalizowanej przestrzeni będzie można korzystać w bezpieczny sposób również po zmroku, gdyż na całym terenie zamontowano nowoczesne lampy. Miejsce to jest również dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Rewitalizacja stawu rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, a zakończyła we wrześniu br. Jej koszt wyniósł blisko 1,8 mln zł.  

Inwestycja stanowi realizację wniosku z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W głosowaniu mieszkańców na zadania ogólnomiejskie otrzymał on ponad 8,2 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia został sklasyfikowany jako zadanie o charakterze dwuletnim. 

Dzisiaj Katowice zyskały kolejną, co prawda niewielką, ale jakże urokliwą przestrzeń. To efekt głosów mieszkańców przede wszystkim Osiedla Witosa i Załęża, ale nie tylko, bo również mieszkańcy innych dzielnic wsparli ten projekt” – przypomina Krzysztof Kraus, miejski radny i jednocześnie wnioskodawca tego zadania do Budżetu Obywatelskiego. „Teraz możemy cieszyć nie tylko z tego, że powstały małe strefy rekreacyjne dla dzieci czy podest, na którym w słoneczne dni można się opalać, ale przede wszystkim, że teren ten został oczyszczony i uporządkowany, dzięki czemu mieszkańcy mają kolejne miejsce do wypoczynku” – dodaje. 

Do 24 września trwa głosowanie na zadania z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Informacje o projektach na które można głosować oraz moduł do głosowania znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach: https://bo.katowice.eu/. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.