Pojazdy E-kontroli / fot. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie
Reklama

Po Katowicach będą jeździły dwa pojazdy do automatycznej kontroli parkowania. Kontrolerzy nie stracą pracy, będą za to przydzieleni do tych rejonów miasta, gdzie e-kontrola będzie utrudniona. Podobne pojazdy już jeżdżą po ulicach Warszawy. 

Na terenie Katowic pojawią się dwa pojazdy do e-kontroli, które obejmą kontrolą wszystkie drogi publiczne na całej Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a także poszerzonej Strefie Płatnego Parkowania. 

Reklama

Jak będzie wyglądała taka e-kontrola?

„Na dachu pojazdu będzie zamontowany specjalny boks, który automatycznie będzie sczytywał numer rejestracyjny samochodu i sprawdzał w systemie czy dany kierowca zapłacił za postój w parkomacie, poprzez płatność mobilną lub posiada abonament” – mówi Adriana Kamińska-Flak z wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice. 

W momencie, kiedy kierowca zacznie postój, musi niezwłocznie dokonać płatności za parking. Czy zrobi to w parkomacie, czy mobilnie, nie będzie to miało znaczenia – odpowiednia informacja pojawi się w systemie.

„Działanie systemu polega na co najmniej dwóch przejazdach samochodem e-kontroli na danej ulicy w krótkim odstępie czasu i sczytaniu nr rejestracyjnego naszego samochodu. Ostateczna weryfikacja wprowadzenia opłaty za postój następuje po drugim przejeździe samochodu” – opisuje Kamińska-Flak. 

W ramach wprowadzanych w Katowicach zmian w polityce parkingowej powstanie też specjalna strona internetowa, poprzez którą kierowca będzie mógł nabyć, bez wychodzenia z domu, abonament parkingowy (wyjątek stanowić będą tzw. „koperty”). Na innej, przeznaczonej do tego stronie, wpisując tablicę rejestracyjną swojego pojazdu, kierowca będzie mógł sprawdzić czy wystawiono na jego pojazd opłatę dodatkową.

W pierwszych miesiącach działania systemu pojazdy będą się „uczyć strefy” i efektywnego poruszania się po niej. Równolegle do e-kontroli będą pracowali kontrolerzy, którzy do tej pory zajmowali się Strefą Płatnego Parkowania. 

„Jest trochę takich miejsc, gdzie kamera nie będzie w stanie odczytać rejestracji i między innymi tam opłaty będą sprawdzać kontrolerzy” – podkreśla Adriana Kamińska-Flak z Urzędu Miasta Katowice. W pełni cały system ma ruszyć w grudniu – ale musi w pierwszej kolejności zostać zintegrowany pod względem informatycznym, tak aby mieszkańcy mogli korzystać z wszystkich jego funkcjonalności, czyli np. z nowych stron internetowych czy mobilnych płatności. 

Jak będą wyglądały opłaty za parkowanie w Katowicach z końcem roku? 

Strefa Płatnego Parkowania

 • Opłaty od poniedziałku do piątku
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki
  • 2 zł – za postój do 30 minut
  • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

 

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania

 • Opłaty od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy)
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki
  • 3 zł – za postój do 30 minut
  • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Biorąc pod uwagę opinie mieszkańców, wprowadzona zostanie możliwość uiszczenia opłaty za parkowanie do 30 minut – dla szybkiego załatwienia spraw. Wysokość podanych stawek ma na celu zwiększenie rotacji samochodów parkujących w Strefach.

Reklama

1 Komentarz

 1. I dlatego dzisiaj złożyłem wypowiedzenie w miejskiej instytucji w której pracowałem. Niestety, Pan Krupa przesyła nam świąteczne życzenia, ale płaci tyle, że na parkowanie w Katowicach mnie nie stać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.