MPGK Katowice / fot. KAW
Reklama

Inwestycja za prawie 40 mln zł ma znacznie poprawić odbiór odpadów w Katowicach. Modernizacja linii sortowniczej odpadów zbieranych selektywnie otrzymała w sumie 11 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Linia znajduje się w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów MPGK

Całkowity szacunkowy koszt przedsięwzięcia to niemal 39 mln zł. Bezzwrotna dotacja z NFOŚiGW wyniesie ponad 11 mln zł, a preferencyjna pożyczka do 27 mln zł. Pozostałą kwotę MPGK pokryje z własnych funduszy. Na modernizacji sortowni odpadów, zyskają mieszkańcy Katowic. Z roku na rok wytwarzanych jest coraz więcej odpadów i ich zbieranie, a następnie sortowanie i recykling nie są sprawą tylko spółek do tego przeznaczonych, ale wszystkich mieszkańców. 

Reklama

„Musimy dostosowywać się do europejskiego standardu segregacji, starać się jak najbardziej zwiększać ilości odpadów, które udaje nam się zrecyklingować, abyśmy mogli wszyscy żyć w środowisku czystym i przyjaznym dla nas. Ta inwestycja to duży krok naprzód” – podkreśla prezes MPGK Andrzej Malara. 

Dzięki dofinansowaniu zmodernizowana zostanie działająca już od 15 lat sortownia odpadów selektywnych znajdująca się przy ul. Milowickiej 7A. Część wyeksploatowanych urządzeń zostanie zastąpiona nowymi. Pojawią się również maszyny nowej generacji o znacznie lepszych parametrach, co pozwoli na szybsze i bardziej efektywne działanie instalacji. Planowana roczna przepustowość sortowni ma wynieść ok. 39 tys. ton odpadów, natomiast obecnie wynosi ona 20 tys. ton. Po modernizacji sortownia będzie wyposażona m.in. w separatory balistyczne oraz opto-pneumatyczne (jedno i dwukomorowe), które służą do rozdzielania odpadów w zależności od ich kształtu i składu materiałowego. Dodatkowo w skład linii wejdą separatory elektromagnetyczne metali żelaznych i wiroprądowe metali nieżelaznych, rozrywarka worków, system przenośników, sito bębnowe i kabiny sortownicze. 

Modernizacja powinna potrwać około 12 miesięcy od podpisania umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.