Biblioteka plenerowa / fot. UŚ
Reklama

W Katowicach pojawiły się biblioteki plenerowe. „Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju”. Jedna stanęła przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, druga na katowickim rynku. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. 

Katowice w przyszłym roku będą nosiły tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. 

Reklama

„Powoli powstaje agenda przyszłorocznego wydarzenia, natomiast już teraz zaczynamy działania promujące je wśród mieszkańców. Stąd pomysł na postawienie biblioteczek plenerowych, które będą zaciekawiać, informować i mam nadzieję inspirować. Stają się one też dosłownym odzwierciedleniem hasła, że nauka jest wśród nas” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Po tym, jak 8 lipca studenci wraz z wieloma mieszkańcami roztańczonym krokiem przywitali wakacje w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 podczas potańcówki na terenie Uniwersytetu Śląskiego, przyszedł czas na kolejne aktywności w przestrzeni miasta. Na katowickim rynku oraz przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego stanęły biblioteki plenerowe. Na konstrukcjach znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast znalazło się wiele pozycji książkowych oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

„Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik”, może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką”. Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki” – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z ideą book crossingu, polegającej na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki.

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Lato to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.