Okrąglak / fot. KAW
Reklama

„Okrąglak” będzie się się lepiej prezentował na Zawodziu. Wcześniej odnowiono inne budynki.  Osiedle mieszkalne KTBS przy ulicach Szerokiej, Marcinkowskiego i Saint Etienne wraca do dawnej świetności. 

Osiedle na Zawodziu to jeden z naszych największych zasobów. Mieszkania w tym miejscu cieszą się niesłabnącą popularnością, a rotacja najemców jest minimalna. Osiedle powstawało na przestrzeni ostatnich 20 lat i pomimo, że stan techniczny budynków oceniam bardzo wysoko, to wymagały one po prostu odświeżenia. Cały czas staramy się unowocześniać nasze wszystkie zasoby np. przez montaż instalacji fotowoltaicznych wpływających na ograniczenie kosztów eksploatacji” – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.       

Reklama

Autorem wielu projektów osiedli Katowickiego TBS był prof. Jan Pallado – kierownik Katedry Projektowania Architektonicznego w Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Profesor był silnie związany z Katowicami, a budynki przez niego zaprojektowane stały się charakterystycznymi elementami krajobrazu w kliku dzielnicach miasta. Sztandarowym, bardzo rozpoznawalnym projektem profesora jest osiedle Różane nawiązujące kolorystyką oraz motywami na elewacjach budynków do znanych róż z historycznego Nikiszowca. Wśród realizacji osiedli zaprojektowanych przez profesora jest też min. Osiedle po Kasztanami w Giszowcu.

Jednym z największych mieszkalnych kompleksów prof. Pallado jest ten znajdujący się w kwartale ulic Saint Etienne, Marcinkowskiego i Szerokiej, w tym górujący nad sąsiednimi budynkami, tzw. Okrąglak. KTBS uczciło profesora umieszczając na jednym z budynków przy ul. Szerokiej poświęconą mu tablicę. Projekty profesora zawsze cechowały się niepowtarzalnym charakterem i nieprzeciętną, ponadczasową formą, a dziś dzięki renowacji fasad wyglądają jak świeżo wybudowane. 

Przy okazji odnawiania budynków KTBS wyremontowało okoliczne place zabaw. Plac przy   Okrąglaku (ul. Saint Etienne) ma wyczyszczone podłoże i zyskał nowy zestaw zabawowy. Została na nim także naprawiona huśtawka.  Na placu zabaw przy ul. Bohaterów Monte Cassino została wymieniona nawierzchnia z kostki poliuretanowej na nawierzchnię jednolitą “laną”.  

Katowickie TBS posiada swoje zasoby, składające się z około 2500 mieszkań w Śródmieściu, Załęskiej Hałdzie, Giszowcu, Zawodziu, Ligocie i Bogucicach, ale najbliższe plany inwestycyjne zakładają powstanie blisko 500 nowych mieszkań w tym ponad 200 w nowym dla spółki miejscu – Wełnowcu. Tam na terenie dawnej bazy KZGM planowana jest budowa osiedla w technologii modułowej. Według planów nowy kompleks mieszkalny ma zostać przeznaczony na potrzeby komunalne. Do mieszkań wprowadzą się lokatorzy kamienic, a zwolnione przez nich budynki będą poddane kompleksowej renowacji. Koncepcja ta zostanie zrealizowana jeżeli spółka pozyska finansowanie z rządowego Funduszu Dopłat, w przeciwnym razie mieszkania będą wynajmowane na zasadach obowiązujących w TBS.  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.