Stacja wypożyczania rowerów / fot. Vardges Muradyan
Reklama

Radny chce żeby miasto przeniosło stację rowerową bliżej mieszkańców. Urzędnicy się nie zgodzili, bo stacja byłaby oddalona od znajdujących się tam budynków użyteczności publicznej. W przyszłym roku natomiast będzie więcej stacji w Katowicach. 

1 kwietnia wystartował sezon na rowery miejskie w Katowicach. Do dyspozycji mieszkańców jest 125 stacji i ponad 1000 rowerów. Właśnie zmiany lokalizacji jednej ze stacji: Urząd Miasta – Francuska 70 i przeniesienie jej w pobliże skrzyżowania ulic Francuskiej i Lotnisko chciał radny Łukasz Borkowski z KO. 

Reklama

„Opisywana stacja w minionych sezonach wyróżniała się jedną z mniejszych statystyk wypożyczeni rowerów (426 w ub. roku). Lepsze wykorzystanie potencjału stacji dałoby zlokalizowanie jej w pobliżu osiedli mieszkaniowych, tak aby efektywniej mogła służyć mieszkańcom. W związku z powyższym proszę o zmianę lokalizacji wspomnianej stacji na bardziej efektywną jeszcze w trakcie trwającego sezonu” – zawnioskował radny do prezydenta Katowic.

Miasto się nie zgodziło, bo według urzędników stacja w tym rejonie ma sens. Nawet jeżeli nie jest mocno forsowana przez użytkowników. 

„Lokalizacja stacji rowerowej „City by bike” w rozpatrywanej lokalizacji spełnia kryteria umiejscowienia stacji przy budynkach użyteczności publicznej. W rejonie ul. Francuskiej 70 znajdują się m.in. Urząd Miasta Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Wschód oraz siedziby różnych firm. Ponadto, proponowana przez Pana Radnego lokalizacja służy do tymczasowej relokacji stacji usytuowanej na terenie Doliny 3 Stawów na czas trwających na terenie Parku wydarzeń” – stwierdził wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula. 

Jak zaznaczył Sobula, być może w przyszłym roku pojawi się stacja w lokalizacji proponowanej przez radnego, z powodu tego, że Metropolia planuje uruchomienie systemu Roweru Metropolitalnego na terenie GZM. 

„W ramach przedsięwzięcia, od kwietnia 2024 roku, planowane jest zwiększenie systemu do 150 stacji na terenie miasta. W związku z powyższym, Miasto Katowice rozważy możliwość usytuowania stacji Roweru Metropolitalnego w tejże lokalizacji” – dodał wiceprezydent. 

W zeszłym roku katowiczanie wypożyczyli rowery ponad 200 tys. razy. Najbardziej rowerowym miesiącem był czerwiec – wypożyczono wtedy rowery ponad 41 tys. razy. Kolejne miesiące to maj i lipiec – z 38 tys. wypożyczeń w każdym. Pod koniec ubiegłorocznego sezonu w systemie „City by bike” zapisanych było 117 tys. użytkowników.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.