Parking w Dolnie Trzech Stawów / fot. UM Katowice
Reklama

Katowice przejęły teren w Dolinie Trzech Stawów. Nieodpłatnie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o teren o łącznej powierzchni 1,5 ha, z czego 0,6 ha stanowi asfaltowy parking, którego używają mieszkańcy i turyści odwiedzających kompleks rekreacyjno-sportowy. Miasto będzie mogło teraz łatwiej inwestować w ten teren. 

Parking nie zmieni swojego przeznaczenia, zapowiedział Marcin Krupa, prezydent Katowice. „Przejęcie terenu pozwoli nam prowadzić na tym obszarze spójne działania związane z bieżącą pielęgnacją, czy też w razie potrzeby inwestycje związane z rewitalizacją – mówi prezydent Katowic.

Reklama

Katowice pozyskały przedmiotową nieruchomość nieodpłatnie, w trybie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, to jest z przeznaczeniem na cele związane z realizacją zadań własnych, które w szczególności obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej oraz kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Nieruchomość w formie użyczenia na czas nieokreślony zostanie przekazana do utrzymania Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

Przypomnijmy, że to nie pierwszy teren w ostatnich miesiącach, który Katowice przejmują od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W połowie kwietnia Katowice, także w drodze darowizny, przejęły od SRK tereny przy ul. Szopienickiej. Na przejętej przez miasto działce znajduje się kilka zabudowań. To między innymi budynki: stolarni, warsztatów mechanicznych, łaźni i cechowni, maszyny wyciągowej, budynek po drugiej stronie ulicy Szopienickiej nazywany „łaźnią łańcuszkową” oraz kładka nad drogą łącząca łaźnię z cechownią nazywaną „przewiązką”. Przejęcie działek to kolejny krok zmierzający do powstania Hubu gamingowo-technologicznego. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza. Wszystko to będzie składało się na Dzielnicę Nowych Technologii, która ma przyciągnąć do Katowic specjalistów związanych z e-sportem i branżą IT.

Dolina Trzech Stawów to teren rekreacyjny – wzdłuż doliny biegnie niemal czterokilometrowa rolkostrada, mieszkańcy mogą korzystać także ze ścieżki rowerowej, placów zabaw czy kilku obiektów gastronomicznych. Nieopodal mieści się lotnisko sportowe Aeroklubu Śląskiego, a na południe rozciągają się rozległe tereny leśne oferujące możliwość nie tylko krótkiego spaceru, ale i dłuższej wycieczki pieszej lub rowerowej. 

Obecnie trwają prace mające na celu przebudowę północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego znajdującego się w Katowickim Parku Leśnym. Pojawią się tam nawierzchnie dla pieszych oraz elementy małej architektury. Scena i północna część widowni zostaną przebudowane. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je Garden Designers z Lublina.

W ostatnich dniach zakończyły się także odbiory odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej, który łączy istniejące już odcinki dróg rowerowych. W efekcie powstała spójna, zachowująca ciągłość na całej długości, infrastruktura rowerowa łącząca Dolinę Trzech Stawów z Szopienicami, Nikiszowcem, Giszowcem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.