Budynku przy ulicy Kosmicznej / fot. KAW
Reklama

Prawie 8,5 mln zł kosztowała modernizacja budynków mieszkalnych w Giszowcu z 1909 roku. Znajdują się przy ulicy Kosmicznej. Budynki zyskały m.in ocieplone ściany, nowe drzwi i okna, zostały też podpięte do sieci centralnego ogrzewania. Wymieniono również instalacje.  

Modernizacja budynków przy ul. Kosmicznej 30-38 oraz 39-43 – w których znajduje się łącznie 41 mieszkań o powierzchni od 26 do 110 m2 – rozpoczęła się w sierpniu 2021 r. Zakres prac obejmował m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej ścian fundamentowych, ocieplenie dachu wraz z wymianą jego pokrycia, a także wymianę okien i drzwi na nowe, wykonane z drewna z zachowaniem detali historycznych.

Reklama

„Dzięki temu znacznie zwiększyła się efektywność energetyczna budynków, co oznacza, że są odporniejsze na pogodę na zewnątrz i łatwiej w nich utrzymać pożądaną, komfortową temperaturę. To przekłada się oczywiście na wygodę mieszkańców, ale też na mniejsze zużycie energii i ograniczenie kosztów ogrzewania zimą czy chłodzenia latem. Inwestycja wpływa także na efekt ekologiczny. Termomodernizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce ze smogiem” – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. 

Ocieplone ściany budynków oraz ich dobudówek zyskały oczywiście nową elewację. Na tym etapie prac KZGM zadbał o to, by budynek zachował detale świadczące o jego długiej i bogatej historii. Odtworzono gzymsy, boniowania – czyli dekoracyjne wykończenie narożników, pilastry i opaski okienne.

„Wykonaliśmy również nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz inne instalacje: elektryczną, kanalizacyjną, wodną i gazową” – dodaje dyrektor Gawlik. 

W ramach inwestycji przeprowadzono ponadto remont klatek schodowych oraz części lokali mieszkalnych, uzupełniono rynny i wymieniono obróbki blacharskie. Ostatnim etapem inwestycji było badanie termowizyjne, weryfikacja szczelności budynku oraz wykonanie audytu energetycznego.

Inwestycja kosztowała blisko 8,5 mln zł. Z miejskiego budżetu pokryto ponad 40% tej sumy. Resztę – ponad 4,3 mln zł – KZGM pozyskał ze środków unijnych, przyznanych z Funduszu Spójności w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Miejskie zasoby mieszkaniowe Katowic to 912 budynków, w których mieszka prawie 30 tysięcy osób. W imieniu miasta zarządza nimi Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a jednym ze zleconych mu zadań jest konsekwentne modernizowanie kolejnych obiektów. Niedawno zakończyła się termomodernizacja niemal 150-letniej kamienicy przy ulicy św. Jana 9, na którą wydano blisko 1,3 mln zł. Obecnie trwają prace w budynkach przy ul. Wiosny Ludów, a w planach na ten rok są kolejne inwestycje. To m.in. remont modernistycznej kamienicy przy ul. Plebiscytowej 37, kompleksowa modernizacja energetyczna kamienicy przy ul. Chopina 9 czy też prace projektowe dla termomodernizacji budynków przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 i Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. Na tegoroczne inwestycje zarezerwowano ponad 36 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.