ChatGPT / fot. print screen
Reklama

ChatGPT mało wie o Katowicach. Przeinacza fakty albo wprost podaje nieprawdę. Często też zmienia zdanie. Jeszcze długa droga przed sztuczną inteligencją, żebyśmy mogli zaufać informacjom, które dostarcza, a te czasami są komiczne.

Zadaliśmy kilka pytań ChatGPT odnośnie Katowic. Odpowiedzi były różne i to dosłownie. Bywało, że na to samo pytanie można byłoby uzyskać dwie różne odpowiedzi i wszystkie mające niewiele wspólnego z prawdą. W końcu nawet sztuczna „inteligencja” się poddawała i pisała, że nie wie. Co powiedział nam ChatGPT ? (pełne odpowiedzi poniżej).

Reklama

Chat odpowiedział nam na pytanie m.in. Co to jest GKS Katowice i określił barwy klubu na czerń i biel. Według informacji dostarczonych przez ChatGPT obecnie klub występuje w III lidze, jego kibice „nazywają się GieKSa”.

Na pytanie o symbol Katowic, podał wieżę spadochronową na terenie lotniska, kopalnię „Wujek”, wymienił też architekturę modernistyczną z ulicą Mariacką na czele i nowoczesne obiekty sportowe – jak Stadion Śląski (który znajduje się poza granicami Katowic) czy Spodek, o którym można sporo powiedzieć, ale raczej nie za wiele w temacie nowoczesności.

Katowice mocno reprezentowane na scenie muzycznej

Według ChatGPT GKS Katowice zdobywał 17 razy tytuł hokejowego mistrza polski. Według chatbota z Katowicami związanych jest wiele zespołów muzycznych jak Aicd Drinkers, Kult, Coma, T-Love, Brygada Kryzys, według alternatywnej rzeczywistości kreowanej przez ChatGPT z Katowic pochodzi też Kasia Kowalska, Fisz Emade Tworzywo, Kayah czy Sławomir. Jednym tchem wymienia też naukowców związanych z Katowicami z dokładnością podobną do związków z miastem Kasi Kowalskiej czy Kayah.

Kultura wydaje się w sumie mocną stroną ChatGPT, według bota w katowickim Spodku odbywały się koncerty Pink Floyd, Iron Maiden, Metallica, Queen, Madonna, U2, Lady Gaga, czy Celine Dion.

Nic tak jednak nie obrazuje wiarygodności informacji przekazywanych przez pogram jak odpowiedź na pytanie jak dotrzeć z dworca PKP w Katowicach do Galerii Katowickiej.

„Z dworca PKP w Katowicach można dotrzeć do Galerii Katowickiej na kilka sposobów. Najłatwiej jest skorzystać z komunikacji miejskiej lub przejść na piechotę”. Po czym wymienia autobusy, z których można skorzystać i drogę pieszą, która zajmie od 10 do 15 minut.

Poniżej odpowiedzi na zadawane przez nas pytania:

Co to jest GKS Katowice?

„GKS Katowice (Górniczy Klub Sportowy Katowice) to polski klub piłkarski z siedzibą w Katowicach. Klub został założony w 1964 roku i od tamtej pory występował na różnych szczeblach rozgrywek ligowych w Polsce.
GKS Katowice jest związany z kopalnią węgla kamiennego, a jego barwy to czerń i biały. Klub swoje mecze rozgrywa na stadionie GKS-u Katowice, który może pomieścić około 12 tysięcy widzów. W historii klubu zanotowano wiele sukcesów, w tym zdobycie Pucharu Polski w 1986 roku oraz awans do europejskich rozgrywek w sezonie 1986/1987.
Obecnie GKS Katowice występuje w III lidze, czyli trzecim poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce. Klub cieszy się nadal dużą popularnością wśród mieszkańców Katowic i całego regionu, a jego kibice nazywają się „GieKSa”

Co jest symbolem Katowic?

„Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Katowic jest wieża spadochronowa, która znajduje się na terenie katowickiego lotniska. Wieża ta została zbudowana w latach 50. XX wieku i była używana do treningów spadochronowych. Obecnie wieża pełni funkcję punktu widokowego, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Innym charakterystycznym symbolem Katowic jest kopalnia Wujek, która była jednym z najważniejszych ośrodków wydobycia węgla kamiennego w regionie. Wujek stał się również miejscem tragicznych wydarzeń, gdyż w grudniu 1981 roku doszło tam do strzelaniny pomiędzy strajkującymi górnikami a oddziałami ZOMO, w wyniku której zginęło kilkunastu ludzi.
Innymi symbolami Katowic mogą być m.in. modernistyczna architektura miasta, zabytkowe kamienice na ulicy Mariackiej, wieża telewizyjna „Śląsk”, czy też nowoczesne obiekty sportowe, takie jak Stadion Śląski czy Spodek”

Kto jest mistrzem polski w hokeju na lodzie?

„Informacje na temat mistrza Polski w hokeju na lodzie mogą ulec zmianie w zależności od aktualnego sezonu rozgrywek. W sezonie 2021/2022 mistrzem Polski w hokeju na lodzie został zespół GKS Tychy. To już 12. tytuł mistrza Polski dla tego klubu, który od lat dominuje w krajowej lidze hokejowej”

Kto jest mistrzem polski w hokeju na lodzie?

„Informacje na temat mistrza Polski w hokeju na lodzie mogą ulec zmianie w zależności od aktualnego sezonu rozgrywek. W sezonie 2021/2022 mistrzem Polski w hokeju na lodzie został zespół GKS Tychy. To już 12. tytuł mistrza Polski dla tego klubu, który od lat dominuje w krajowej lidze hokejowej”.

Jakie zespoły muzyczne pochodzą z Katowic?

„Z Katowic pochodzi wiele znanych zespołów muzycznych i artystów. Oto kilka przykładów:
Acid Drinkers – polski zespół grający thrash metal i crossover, założony w 1986 roku w Katowicach.
Brygada Kryzys – kultowy polski zespół punkrockowy, powstały w 1981 roku w Katowicach.
Coma – zespół grający alternatywny rock, założony w 1998 roku w Łodzi, ale związany głównie z Katowicami.
Kult – polski zespół rockowy, powstały w 1982 roku w Warszawie, ale z silnymi związkami z katowicką sceną muzyczną.
Lao Che – zespół grający rock alternatywny, powstały w 1999 roku w Płocku, ale związany z katowicką sceną muzyczną.
Perfect – polski zespół rockowy, powstały w 1977 roku w Warszawie, ale związany z katowicką sceną muzyczną.
Świetliki – zespół grający awangardowy rock, powstały w 1986 roku w Katowicach.
T.Love – polski zespół rockowy, powstały w 1982 roku w Częstochowie, ale związany z katowicką sceną muzyczną.
Oprócz tych zespołów, z Katowic pochodzą także m.in. Kasia Kowalska, Fisz Emade Tworzywo, Kayah, Piotr Bukartyk czy Sławomir Zapała”.

jacy naukowcy związani są z Katowicami?

„Katowice są siedzibą wielu instytucji naukowych i uczelni, a także związanych z nimi naukowców. Oto kilka przykładów wybitnych naukowców związanych z Katowicami:
Mieczysław Wolfke – polski fizyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pierwszy dyrektor Wydziału Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Witold Kuryłowicz – polski językoznawca i slawista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Witold Nowicki – polski geograf, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w geomorfologii i geografii regionalnej.
Bogusław Śliwerski – polski botanik, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w ekologii roślin.
Janusz K. Rybakowski – polski psychiatra, profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w farmakoterapii zaburzeń afektywnych.
Tadeusz Sławecki – polski historyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w historii kultury i dziejach Polski.
Jan Kanty Federowicz – polski historyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w historii społecznej Polski.
Maciej R. Małecki – polski filozof i socjolog, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w filozofii społecznej i filozofii nauki.
Piotr Kuroczyński – polski biolog, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w ekologii i ochronie przyrody.
To tylko kilka przykładów naukowców związanych z Katowicami, a lista ta jest z pewnością dłuższa”.

Jakie wydarzenia odbywały się w katowickim Spodku?

„Katowicki Spodek to jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce, zbudowana w latach 60. XX wieku. W Spodku odbywały się i nadal odbywają różne wydarzenia o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in.:
Koncerty muzyczne – w Spodku występowali najwięksi polscy i zagraniczni artyści, takie jak Pink Floyd, Iron Maiden, Metallica, Queen, Madonna, U2, Lady Gaga, czy Celine Dion.
Wydarzenia sportowe – Spodek był gospodarzem wielu imprez sportowych, w tym m.in. turniejów tenisowych, halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce, Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet czy Mistrzostw Świata w Short Tracku.
Imprezy targowe i wystawy – Spodek był miejscem organizacji wielu imprez targowych, wystaw i kongresów, takich jak Międzynarodowe Targi Katowickie, Międzynarodowe Targi Książki w Katowicach, czy Światowe Dni Młodzieży.
Spektakle teatralne i widowiska – w Spodku prezentowano również różne spektakle teatralne i widowiska, takie jak musical „Cats”, „Jesus Christ Superstar” czy widowisko „Peking Opera”.
To tylko kilka przykładów z wielu wydarzeń, które odbywały się w Katowickim Spodku przez wiele lat jego istnienia”

Jak dojść z dworca PKP w Katowicach do Galerii Katowickiej?

„Z dworca PKP w Katowicach można dotrzeć do Galerii Katowickiej na kilka sposobów. Najłatwiej jest skorzystać z komunikacji miejskiej lub przejść na piechotę.
Komunikacja miejska: Można skorzystać z tramwajów linii nr 6, 11, 19, 23, 33, 34, 36, 37, 38, 44, 50 i 67 lub autobusów linii nr 7, 10, 23, 30, 71, 74, 76, 77, 85, 146, 147, 155 i 840. Należy wysiąść na przystanku „Katowice Rynek” lub „Katowice Plac Szewczyka”.
Pieszo: Galeria Katowicka znajduje się w centrum miasta, więc można tam dotrzeć pieszo w około 10-15 minut. Najlepiej kierować się w stronę ulicy 3 Maja i iść prosto, aż dojdziesz do skrzyżowania z ulicą Staromiejską. Skręć w lewo i po około 100 metrach będziesz już na miejscu.
Mam nadzieję, że powyższe informacje Ci pomogą”

Kto jest przewodniczącym rady miasta katowice?

„Obecnie (na dzień 21 kwietnia 2023 roku) przewodniczącym Rady Miasta Katowice jest Dariusz Górny”.

Kto jest trenerem klubu GKS Katowice?

„Obecnie (na dzień 21 kwietnia 2023 roku) trenerem klubu GKS Katowice jest Leszek Ojrzyński”.

Kim jest jest Leszek Ojrzyński związany z GKS Katowice?

„Leszek Ojrzyński to obecny trener piłkarskiego klubu GKS Katowice. Pracuje w tym klubie od lipca 2022 roku, kiedy to został zatrudniony na stanowisku trenera pierwszej drużyny. Ojrzyński ma duże doświadczenie w pracy szkoleniowej, wcześniej pracował m.in. jako asystent trenera w klubach takich jak Wisła Kraków, Lech Poznań czy Legia Warszawa”.

Gdzie mieści się stadion klubu GKS Katowice?

„Stadion klubu GKS Katowice nazywa się Stadion GKS Katowice im. Ernesta Pohla i znajduje się przy ulicy Henryka Sucharskiego 35 w Katowicach, w województwie śląskim”.

Co wiesz na temat dzielnicy Zawodzie w Katowicach?

„Zawodzie to jedna z dzielnic Katowic, położona na zachodnim brzegu rzeki Rawy, w centralnej części miasta. Zawodzie graniczy z innymi dzielnicami Katowic, takimi jak Bogucice, Ligota-Panewniki, Dąb oraz Śródmieście.
Dzielnica Zawodzie ma bogatą historię, sięgającą XIX wieku, kiedy to powstały tu pierwsze zakłady przemysłowe, a także osiedla dla pracowników. W czasie II wojny światowej Zawodzie zostało zniszczone, a po wojnie odbudowywane było według planów urbanistów zorientowanych na nowoczesne rozwiązania architektoniczne. W latach 60. i 70. XX wieku powstały tu nowoczesne bloki mieszkalne, co wpłynęło na charakter dzielnicy.
W Zawodziu znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji, takich jak m.in. katedra św. Józefa Robotnika, budynek Dyrekcji Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” oraz wiele zielonych terenów rekreacyjnych, takich jak park im. Tadeusza Kościuszki. W dzielnicy działa także wiele kawiarni, pubów i restauracji, co sprawia, że Zawodzie jest jednym z najbardziej popularnych i dynamicznie rozwijających się rejonów Katowic”

Wymień mi wszystkie zabytki znajdujące się w Katowicach?

„Katowice to miasto z bogatym dziedzictwem zabytkowym, znanym z pięknych kamienic, kościołów, pałaców i wieżowców. Poniżej przedstawiam listę niektórych zabytków w Katowicach:
Katedra Chrystusa Króla – największy kościół w Katowicach, zbudowany w latach 1927-1955 w stylu neogotyckim.
Kościół św. Anny – kościół z 1889 roku, zbudowany w stylu neogotyckim.
Kościół św. Józefa – kościół z 1900 roku, zbudowany w stylu neogotyckim.
Kościół św. Wojciecha – kościół z 1906 roku, zbudowany w stylu neogotyckim.
Kamienice przy ulicy 3 Maja – zespół kamienic z przełomu XIX i XX wieku, w stylu historyzmu i secesji.
Kamienice przy ulicy Mariackiej – zabytkowy zespół kamienic z XIX wieku, w stylu historyzmu.
Kamienice przy ulicy Warszawskiej – zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku, w stylu historyzmu.
Pałac Goldsteinów – pałac z 1903 roku, zbudowany w stylu neorenesansowym.
Willa Caro – willa z 1899 roku, zbudowana w stylu neobarokowym.
Wieża spadochronowa – konstrukcja z 1937 roku, zbudowana w celu szkolenia spadochroniarzy.
To tylko niektóre z zabytków, które można zobaczyć w Katowicach. W mieście znajduje się wiele innych pięknych budowli i obiektów, które warto zobaczyć i zwiedzić”

Kiedy odbył się koncert Pink Floyd w Katowicach?

„Pink Floyd dał koncert w Katowicach 22 marca 1994 roku w ramach swojego tournée „The Division Bell”. Był to pierwszy i jedyny koncert zespołu w tym mieście. Miejsce koncertu to Spodek, hala widowiskowo-sportowa, która mieści się w centrum Katowic i jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Koncert Pink Floyd w Spodku był wydarzeniem kulturowym, które przyciągnęło fanów z całego kraju i okolic”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.