/ fot. Śląska Straż Graniczna
Reklama

Katowice Airport: Wytypowali 4 osoby do kontroli, wszyscy posługiwali się fałszywymi dokumentami. To była rutynowa kontrola, która okazała się strzałem w dziesiątkę. 

Kontrola miała miejsce po przylocie samolotu rejsowego z Aten w Grecji. 

Reklama

„Funkcjonariusze spośród pasażerów wytypowali do kontroli czterech mężczyzn. Dwóch obcokrajowców wylegitymowało się bułgarskimi paszportami, dwaj kolejni okazali funkcjonariuszom rumuńskie dowody osobiste. Wszystkie przedstawione do kontroli dokumenty wzbudziły u funkcjonariuszy wątpliwości co do ich autentyczności. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających okazało się, żaden dokument nie był oryginalny, ponadto dwa z nich figurowały w bazach danych jako utracone i podlegające zatrzymaniu. Dodatkowo w bagażu jednego z podróżnych ujawniono polski dowód osobisty, noszący znamiona podrobienia” – informuje Szymon Mościcki ze Śląskiej Straży Granicznej. „Okazało się, że dokument o takim numerze nigdy nie został wydany. Podjęte przez mundurowych czynności służbowe doprowadziły do ustalenia danych osobowych mężczyzn oraz ich syryjskiego obywatelstwa” – dodaje. 

Każdy z ujętych został ukarany mandatem wysokości od 400 do 500 zł. Wszyscy Syryjczycy usłyszeli także zarzuty przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się fałszywymi dokumentami. 

Jednemu z nich w związku z ujawnieniem fałszywego polskiego dokumentu tożsamości, dodatkowo przedstawiono zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginału dokumentem w postaci polskiego dowodu osobistego.

Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku oraz 2 lat. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach od początku roku zatrzymali 22 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę (drogą lotniczą z Grecji), posługując się fałszywymi dokumentami lub na tzw. podobieństwo.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.