(c) Rafal Klimkiewicz / EDYTOR.net / 2021 / All rights reserved ! Fotografia ta jest utworem chronionym prawem autorskim i moze zostac uzyta wylacznie po zakupie licencji na jej publikacje na danym polu eksploatacji - zgodnie z jej trescia i dopiero po oplaceniu dostarczonej wraz z licencja faktury. Kontakt ws zakupu licencji: www.EDYTOR.net tel. +48513009944 e-mail: agencja@edytor.net Copyright by Rafal Klimkiewicz / EDYTOR.net / 2021 / All rights reserved
Reklama

Powstanie kąpielisko przy stawie Morawa, do tego ścieżka rowerowa i zagospodarowany zostanie dziki parking. Katowice ogłosiły już przetarg w tej sprawie. Inwestycja to kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów. Zostanie przeprowadzona w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wcześniej wybudowano tu stanicę żeglarską.

„Dolina Pięciu Stawów w Katowicach ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w mojej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca” – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. „Z przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji wynikło, że obszar Doliny Pięciu Stawów powinien mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami. Dlatego krok po kroku realizujemy plan rewitalizacji doliny. Nowe oblicze zyskał już południowo-wschodni brzeg stawu Morawa – to dzięki budowie stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu wokół niej. Teraz czas na uporządkowanie północnej części stawu i budowę w tym miejscu plaży oraz budowę traktu pieszo-rowerowego w południowej części Morawy” – dodaje prezydent. 

Reklama

Położony w Katowicach-Szopienicach staw Morawa już teraz tętni życiem i niezależnie od sezonu i pogody przyciąga tłumy katowiczan. W niedługim czasie to miejsce zyska na atrakcyjności. Po zbudowaniu nowej stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu przy południowym brzegu nadeszła pora na kolejne działania. Tym razem dotyczą one północnej strony. Powstanie tam strefa kąpieliskowa z infrastrukturą towarzyszącą. Ponadto zostaną zrealizowane w tej okolicy dwa inne istotne zadania: trakt pieszo-rowerowy oraz parking.

Głównym punktem kąpieliska będzie plaża, wyposażona między innymi w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Powstanie także zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli urozmaicić plażowanie ćwiczeniami na siłowni pod chmurką czy też rozgrywkami na boisku do siatkówki plażowej. Natomiast na najmłodszych będzie tu czekał plac zabaw. Ponadto powstanie krąg grillowy, a całość dopełnią elementy małej architektury.

To jednak nie wszystko, co się wydarzy w ramach tej inwestycji. Z realizacji ucieszą się także spacerowicze i rowerzyści, ponieważ zakres prac przewiduje także stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Trasa ma rozpoczynać się przy nowym budynku stanicy, skąd – równolegle do południowej linii brzegowej stawu – poprowadzi aż do cmentarza. Długość tej trasy będzie wynosić około 900 metrów. Ponadto uporządkowany zostanie sposób parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów. 

Ten kolejny etap metamorfozy Doliny 5 Stawów będzie realizowany w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że cały proces będzie prostszy, a mieszkańcy dużo szybciej skorzystają z nowych atrakcji. Na oferty miasto czeka do 31 marca. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zaprojektowanie planowanych rozwiązań oraz ich wykonanie. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.