/ fot. Śląska Straż Graniczna
Reklama

Syn z matką zatrzymani na Katowice Airport. Po przylocie samolotu z Aten. Funkcjonariusze nabrali podejrzeń co do matki, mieli rację. W nielegalnym przekroczeniu granicy pomagał jej syn. 

„Kobieta okazała do kontroli oryginalny paszport, który w 2019 roku utracił swoją ważność oraz niemiecki dokument podróży według Konwencji Genewskiej (wydawany uchodźcom) wraz z niemiecką kartą pobytu. Po krótkiej rozmowie z cudzoziemką funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że kobieta może nie być osobą za którą się podaje, gdyż wizerunek kobiety odbiegał od wizerunku zamieszczonego w niemieckich dokumentach pobytowych. W toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że kobieta posiada dwa obywatelstwa: syryjskie i tureckie” – informuje Śląska Straż Graniczna. 

Reklama

Z kobietą podróżował 27-letni syn. Mężczyzna miał oryginalne niemieckie dokumenty pobytowe, ale pomagał kobiecie nielegalnie przekroczyć granicę. 

„W związku z powyższym oboje zostali zatrzymani. Kobieta usłyszała zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Mężczyzna usłyszał zarzut udzielania pomocnictwa ww. cudzoziemce w przekroczeniu wbrew przepisom granicy RP w ten sposób, że nabył na terenie Grecji dokumenty należące do innej osoby. Następnie te dokumenty wraz z biletami lotniczymi wystawionymi na dane widniejące w dokumencie dostarczył kobiecie i wspólnie z nią przekroczył granicę Państwową z Grecji do Polski” – czytamy w komunikacje Straży Granicznej. 

Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. Oboje przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolne poddali się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach w wysokości 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku.

Kobieta dodatkowo została ukarana mandatem w wysokości 400 złotych, a Komendant Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zobowiązania jej do powrotu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.