Katowice ul. Korczaka/ fot. PFR Nieruchomości
Reklama

523 mieszkania powstają przy ulicy Korczaka. To kolejne budynki w ramach programu „Mieszkanie Plus”, które są realizowane w Katowicach. Już funkcjonuje Osiedle Nowy Nikiszowiec, w którym mieszkańcy narzekają na wysokie czynsze. 

Budowa przy ulicy Korczaka jest realizowana w trzech etapach. W sumie powstanie 9 budynków. W pierwszym, najbardziej zaawansowanym, dwa kwartały osiągnęły stan surowy. W niektórych spośród budynków rozpoczęły się już prace wykończeniowe obejmujące m.in. tynkowanie ścian. Pozostałe dwa etapy i kwartały osiedla są na różnych poziomach zaawansowania, m.in. w jednym z kwartałów realizowane są instalacje sanitarne i elektryczne, ściany działowe mieszkań, a w innych stropy nad garażami podziemnymi oraz wylewanie fundamentów. Zakładanym terminem uzyskania pozwolenia na użytkowanie inwestycji jest przełom trzeciego i czwartego kwartału 2024 roku.

Reklama

Autorem projektu osiedla jest pracownia Kuryłowicz & Associates, która ma na swoim koncie liczne nagrody za zrealizowane projekty, m.in. wieżowiec Q22 w Warszawie, budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej czy Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Architekci zdobyli także nominację do nagrody im. Miesa van der Roche za Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Na osiedle przy ul. Korczaka będą składały się niskie, kameralne budynki 4- i 5-kondygnacyjne. Zaplanowano zarówno miejsca postojowe naziemne (ok. 415 stanowisk) oraz miejsca w garażach podziemnych (ok. 120 stanowisk). W garażach podziemnych znajdzie się również ok. 80 stojaków rowerowych, będą one także dostępne na terenie osiedla. W parterach niektórych budynków przewidziano lokale usługowe o łącznej powierzchni ok. 500 mkw.

Projektując osiedle architekci szukali inspiracji w lokalnych wzorach. Dlatego budynki nawiązują do estetyki modernizmu, mają prostą elewację i podkreśloną indywidualnym detalem strefy wejściowe. Każdy z kwartałów ma przypisany wiodący kolor, który ułatwi identyfikację – od popielatego poprzez beże, brązy, szarości po ciemny grafit. Kształt budynków zostanie uzupełniony poprzez zielone otoczenie i elementy małej architektury we wnętrzach kwartałów. Na osiedlu zaplanowano dwa place zabaw. Większy z nich  obejmie niemal 400 mkw. Przestrzeń ma być swoistym archipelagiem wysp, spośród których każda będzie stanowiła inną przygodę. Będzie tam wyspa skarbów, polana dzikich zwierząt czy suchy las. Duże odległości pomiędzy urządzeniami  umożliwią swobodny przejazd wózkiem. Z kolei kontrasty materiałowe i fakturowe ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym, a ciche i kameralne zaułki stworzą bezpieczne zaułki, z których korzystać mogą np. dzieci w spektrum autyzmu. 

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla znajduje się zabytkowa wieża ciśnień. Projektowana na początku 1900 roku była jedną z pierwszych budowli w konstrukcji żelbetonowej w tamtych czasach. Wcześniej wieża służyła m.in. do produkcji śrutu ołowiowego. W 1990 roku obiekt został wpisany na listę zabytków, a obecny właściciel ma plany rewitalizacji wieży i zakłada nadanie jej funkcji usługowej.

Atutem osiedla jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych: staw Borki w odległości 1,3 km, a tuż obok stawy: Stawiki i Morawa. Są to bardzo popularne miejsca wypoczynku wśród mieszkańców Śląska i Zagłębia. Kolejną propozycją dla przyszłych najemców jest wizyta w Parku Tysiąclecia (1400m), którego powierzchnia zajmuje ponad 100 ha. W parku są dwie ścieżki edukacyjne dla spacerowiczów oraz liczne ścieżki rowerowe dla miłośników jednośladów.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.