Prezydent Katowic Marcin Krupa okazuje wsparcie marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu / fot. Śląskie.pl
Reklama

Prezydenci Katowic, Tychów i m.in. Sosnowca stanęli murem za marszałkiem. Nie chcą jego odwołania, a taki wniosek złożyli radni sejmikowi PiS. „Tajemnicą poliszynela jest, że za tym wnioskiem stoi wojewoda Jarosław Wieczorek” – stwierdził prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. 

Marszałek Jakub Chełstowski spotkał się w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z przedstawicielami samorządów. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z regionu wyrazili wsparcie dla marszałka w kontekście złożonego przez radnych Prawa i Sprawiedliwości wniosku o jego odwołanie z funkcji marszałka

Reklama

„Dziękuję przedstawicielom samorządów za wsparcie, ten sygnał jest mocny i konsekwentnie realizujemy współpracę dla dobra mieszkańców. Mówimy jednym głosem w sprawie rozwoju województwa śląskiego, chcemy być skuteczni. Wniosek Prawa i Sprawiedliwości jest nieracjonalny, to akt oskarżenia wobec tej formacji. Walczymy o większą rolę samorządów, o historyczne środki dla regionu w wysokości 5,1 mld euro i przyszłość mieszkańców, to cel który nas jednoczy i pozwala wspólnie budować konkretne przedsięwzięcia” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba podkreślał, że warto rozmawiać o przyszłości regionu w szerszym gronie, ponad podziałami, dlatego zaprosił do współpracy wojewodę Jarosława Wieczorka.

„Chcę zgłosić bardzo konstruktywną propozycję. Tajemnicą poliszynela jest, że za tym wnioskiem stoi wojewoda Jarosław Wieczorek. To wojewoda namawiał radnych, żeby ten wniosek o odwołanie marszałka podpisali. Mam propozycję dla pana wojewody, zamiast toczyć polityczne gierki zapraszamy go do wspólnego stołu z dwoma najważniejszymi ludźmi w regionie, z marszałkiem Chełstowskim i z przewodniczącym GZM Kazimierzem Karolczakiem, rozwiążmy wspólnie problemy które gnębią ten region. Zapraszamy na jasną stronę mocy” – mówił prezydent Tychów, Andrzej Dziuba.

Według samorządowców wniosek radnych PiS o odwołanie marszałka Chełstowskiego jest bezpodstawny i stanowi wyłącznie element gry politycznej.

„Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat stoimy przed możliwością wspólnego zarządzania całym naszym województwem. Jesteśmy z krwi i kości samorządowcami i wiemy doskonale, że ten najbliższy kontakt z mieszkańcami przynosi największe efekty w realizacji różnych celów i działań, które służą mieszkańcom. Ważne, byśmy się jednoczyli wobec wspólnych tematów i problemów, rozwiązując je. Polityka powinna być jak najdalej od samorządu” – mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Samorządowcy rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach związanych z rozwojem współpracy w kontekście transportu, służby zdrowia, a także rozwoju lotniska Katowice w Pyrzowicach. Sporo miejsca poświęcono nowej perspektywie unijnego finansowania na lata 2021-2027 w ramach której do regionu ma trafić rekordowe 5,1 mld zł, wynegocjowane z Komisją Europejską przez Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Chełstowskiego.

„To kolejny dowód, że Prawo i Sprawiedliwość niszczy samorząd, chce zabrać mu uprawnienia. Marszałek Chełstowski wrócił do samorządu, przestał współpracować z partią polityczną, która niszczy demokrację, która nie chce środków unijnych. Współpraca z marszałkiem bardzo się zmieniła, dzisiaj mamy lepszy kontakt z Urzędem Marszałkowskim, a marszałek ma wsparcie ruchu samorządowego i nie musi realizować poleceń partii politycznych. PiS odwołuje się do werdyktu demokratycznego, podczas gdy samo zdeptało werdykt społeczeństwa w 2018 roku, poprzez zdradę radnego Kałuży i objęło władzę w Sejmiku Województwa Śląskiego. Partia, która oskarża demokratyczną opozycję o to, że dobrze współpracuje w różnego rodzaju gremiach europejskich, grzmi i mówi, że marszałek Chełstowski powinien być sprawdzany przez instytucje europejskie, czy dobrze wydaje środki unijne. To Prawo i Sprawiedliwość te środki blokuje” – podkreślał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.