Posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Modernizacji Parku Śląskiego / fot. Śląskie.pl
Reklama

Park Śląski dzięki setkom milionów złotych zmienia się. Nowe inwestycje w infrastrukturę sprawiają, że staje się coraz bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Katowic, Chorzów i całego regionu. Odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego ds. „Modernizacji Parku Śląskiego” i zespołu zaangażowanego w przedsięwzięcie pn. „EkoPark – Zielona Perła Śląska”, gdzie rozmawiano właśnie i modernizacji tego terenu zielonego. 

„Park Śląski jest symbolem zmian, które zachodzą w regionie. Park, który powstał na terenach poprzemysłowych stanie się dzięki tym inwestycjom miejscem ekologicznym, nowoczesnym i przede wszystkim będzie służył mieszkańcom i odwiedzającym. To efekt programu modernizacyjnego realizowanego w ramach środków z Programu Jessica, których wartość przekroczy ponad 226 mln zł. Wróci kultowa Fala, gdzie przez lata gościły tłumy dzieci i młodzieży, zmodernizowany zostanie Kanał Regatowy, powstanie druga, a w przyszłości trzecia linia kultowej Elki, ale zależy nam również na tym, by Park Śląski stawiał na rozwiązania związane z ochroną środowiska, stąd budowa farmy fotowoltaicznej, zakup elektrycznego taboru oraz montaż oświetlenia” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

W trakcie wydarzenia przedstawiciele Parku Śląskiego omówili aktualny stan realizacji projektów i dalsze plany związane z modernizacją parku. W trakcie realizacji są m.in. budowa drugiej linii Elki oraz modernizacja Kanału Regatowego.

„Wykonawca prac związanych z modernizacją Kanału Regatowego wszedł już na plac budowy. Planujemy drugi etap tej inwestycji, czyli zagospodarowanie terenu wokół kanału i do jesieni bieżącego roku chcemy wyłonić wykonawcę, by płynnie, po zakończeniu prac związanych z pierwszym etapem, zakończyć całą inwestycję w okresie letnim w 2024 roku. W tej chwili kwota zaangażowana w proces modernizacji Parku Śląskiego to blisko 89 mln zł” – tłumaczył prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.

Warto przypomnieć, że umowę na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim podpisano w styczniu 2023 roku. Wartość realizacji to ponad 17 mln zł.

W drugiej części spotkania przedstawiono koncepcję przedsięwzięcia pn. „EkoPark – Zielona Perła Śląska”. Projekt ma składać się z czterech komponentów: „Eko rozwiązania”, „Park dla mieszkańca”, „Zielona siła przyrody” i „Perła Śląska – ikony Parku”, a jego łączna wartość to 795 mln zł. Przedsięwzięcie zakłada kompleksowe działania w Parku Śląskim, obejmujące wiele kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną różnorodności biologicznej i dziedzictwa naturalnego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.