foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Radny pyta o buspasy w Katowicach. Miasto mówi, że może będą, bo zbliżają się utrudnienia. Buspasy ułatwiają przejazd komunikacji miejskiej z tym, że wdrożenie rozwiązania w ramach istniejących układów drogowych bywa w miastach trudne.

O powstanie buspasów w Katowicach dopytał radny Dawid Durał z Polski 2050.

Reklama

„Zgodnie z obietnicą prezydenta że nowe buspasy powstaną po wybudowaniu centrów przesiadkowych proszę o wskazanie nowych lokalizacji buspasow na terenie miasta wraz z podaniem ich długości oraz map poglądowych pokazujących ich przebieg a także uzasadnienie o utworzeniu danego buspasu oraz terminu jego uruchomienia” – dopytywał władze miasta rajca.

Na razie ich nie będzie, choć jest możliwość, że się pojawią i to w samym centrum miasta.

„W zakresie zamierzeń związanych z nowymi buspasami uprzejmie informuję, że aktualnie prowadzone są analizy przy udziale Zarządu Transportu Metropolitalnego dotyczące funkcjonowania obszaru centrum w zakresie organizacji transportu na okres realizacji inwestycji kolejowej pn: „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska etap I: linia E-65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice – Dziedzice – Zebrzydowice” w części 1 (LOT A) na odcinku Katowice Szopienice Płd – Katowice – Katowice Piotrowice. Zakłada się, że w okresie tym powinny funkcjonować rozwiązania drogowe nadające priorytet publicznemu transportowi zbiorowemu, zatem nie wyklucza się możliwości wytyczania nowych buspasów” – poinformował wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula.

Buspasy to trudny temat dla miast, bywa, że rozwiązanie jest wprowadzane połowicznie. Np. w Tychach zrobiono coś na wzór buspasów. Przy rondach oznaczono na czerwono zjazdy z jednego pasa na drugi dla autobusów i trolejbusów, które chcą się dostać na rondo. Jest to „oznakowanie grzecznościowe” i kierowcy nie muszą się do niego stosować, jednak wszyscy praktycznie bez problemu to robią, ustępując pojazdom komunikacji miejskiej.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Bus pasy powinny być na całej trasie od Bytomia do Katowic i w odwrotnym kierunku, od poniedziałku na tej trasie znowu mają być prowadzone prace i zwężenia do jednego pasa, będzie armagedon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.