Wręczenie nagrody im. K. Kutza / fot. Przemysław Jendroska / UM Katowice
Reklama

Już po raz trzeci zostanie wręczona Nagroda im. Kazimierza Kutza. Gala, jak co roku, odbędzie się 16 lutego o godz. 18.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.Nagrodę przyznaje się za działania w obszarach, które były bliskie Kutzowi. Są to: sztuka, działalność obywatelska i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.

„Kazimierz Kutz bez wątpienia zapisał się w historii Śląska i całego kraju, zarówno jako wybitny reżyser, jak i osoba która zawsze w duszy miała Śląsk. W Katowicach jeszcze za życia doceniliśmy jego działania nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Katowic. Zależy nam na tym, by jego życie i twórczość zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta – m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył. Nagroda im. Kazimierza Kutza to kolejny element, który przypomina o wyjątkowej postaci, ale jednocześnie jest to sposób na uhonorowanie ludzi podobnych do reżysera” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Nagroda przyznawana za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi” – dodaje prezydent.

Reklama

Do Nagrody im. Kazimierza Kutza 2023, nominowani zostali:

Marta Frej – rysowniczka, ilustratorka, malarka i autorka memów. W swojej pracy artystycznej porusza takie kwestie jak prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. Dorastała w Częstochowie, od kilku lat związana jest z Gdynią, gdzie mieszka i prowadzi pracownię. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą O!Lśnienia za „nadanie memom rangi artystycznego dzieła”.

Maja Kleczewska – jedna z najznamienitszych polskich reżyserek teatralnych, rozpoznawalna i ceniona także zagranicą – jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. Wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew na Biennale w Wenecji). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety – spektakle w jej reżyserii ściągają do teatrów widzów z odległych zakątków kraju, powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.

Maja Ostaszewska – jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek. Znana z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Laureatka Paszportu „Polityki” oraz dwóch Orłów – Polskich Nagród Filmowych. Od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, aktywnie włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie skutecznie i z pełną determinacją działa na rzecz uchodźców z tego kraju.

Robert Konieczny – architekt o międzynarodowej renomie. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji „European Architecture since 1980”, jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego – KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie.

Henryk Waniek – malarz, grafik, pisarz, tłumacz i eseista. W centrum jego zainteresowań znajdziemy zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Urodził się w Oświęcimiu, dorastał w Katowicach, studiował w Krakowie. Dzięki stypendiom artystycznym tworzył i mieszkał między innymi w Nowym Jorku i we Florencji. Ma na koncie około 100 wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku – jak w tytule jednej z książek Wańka, „od Oświęcimia do Zgorzelca”.

„W tym roku będziemy wręczać Nagrodę Kutza już po raz trzeci. Ani w tym roku, ani w poprzednich latach, Kapituła nie miała łatwego zadania – za każdym razem pojawiały się nazwiska kilkunastu osobistości, z których tak naprawdę każdy zasługiwał co najmniej na nominację. Obrady są dość burzliwe – Kapituła spotyka się kilkukrotnie, by wybrać pięcioro nominowanych i by ostatecznie wybrać laureata. Ostateczny wybór często jest nieoczywisty, a dyskusje i głosowania trwają dosłownie do ostatniej chwili” – mówi Robert Talarczyk, przewodniczący Kapituły. „Co łączy tegorocznych nominowanych? Odwaga i nieoczywistość, niezwykły talent i umiłowanie wolności, czujność i szybkość reakcji, charyzma i humanizm. To spośród nich dokonaliśmy ostatecznego wyboru laureata Nagrody im. Kazimierza Kutza” – dodaje.

Pierwsza edycja Nagrody im. Kazimierza Kutza odbyła się w 2021 roku, w której jej pierwszą laureatką została Anna Dymna, aktorka i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”. Innymi nominowanymi byli Tadeusz Sławek, Wojciech Smarzowski, Szczepan Twardoch oraz Horst Eckert.

Rok później, w 2022 roku, Kapituła nagrody uhonorowała Szczepana Twardocha, pisarza, prozaika i eseistę. Pozostali nominowani w tej edycji to Joanna Helander, Tomasz Konior, Zbigniew Rokita i Wojciech Smarzowski.  Kapituła po raz pierwszy przynależność wtedy dodatkowe, honorowe wyróżnienie dla Tadeusza Sławka, wybitnego humanisty, filozofa, tłumacza, poety i eseisty, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego.

W tym roku Gala została zaplanowana na 16 lutego o godz. 18:00 w Teatrze Śląskim, po której zostanie również wystawiony spektakl „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza, wyreżyserowany przez Roberta Talarczyka.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.