Od lewej marszałek Jakub Chełstowski i komisarz Elisa Ferreira
Reklama

W Warszawie odbyło się spotkanie marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą. Omówiono kwestie związane z możliwościami finansowymi na lata 2021-2027 dla naszego regionu, który otrzyma zawrotną kwotę wysokości 5,1 mld euro.

„Otwarcie perspektywy finansowej w Polsce na lata 2021-2027 ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego regionu. Warto zaś przypomnieć, że także o tych kwestiach rozmawialiśmy z panią komisarz Elisą Ferreirą już trzy lata temu podczas zorganizowanej w Katowicach konferencji „W kierunku zielonej gospodarki” poświęconej Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. Dzisiejsze spotkanie będzie też formą podziękowania za konstruktywny i niezwykle merytoryczny dla obu stron dialog podczas negocjacji zapisów programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”. Ogromne znaczenie miała ponadto niedawna wizyta wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na Śląsku, bowiem kilka dni później nastąpiło oficjalne przekazanie przez Normundsa Poppensa wicedyrektora generalnego ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej decyzji o przyznaniu środków w ramach Funduszów Europejskich dla Województwa Śląskiego. Otrzymamy w sumie 5,1 mld euro, kwotę jaką jeszcze nigdy nasze województwo nie dysponowało. Te fundusze zmienią nasze region. To nie jest opcja a zasadniczy kierunek. Od tych kilku najbliższych lat będzie zależał wizerunek Śląska na następne pokolenia” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

W 2020 roku w Katowicach na konferencji zaprezentowano założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Prezentacji dokonała właśnie komisarz Elisę Ferreirę. Aż 2,22 mld z 5,1 mld euro, które ma otrzymać nasz region, pochodzi właśnie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

„Posiadamy odpowiednie umiejętności, wiedzę i technologię. Mamy też mechanizm umożliwiający włączenie wszystkich w Sprawiedliwą Transformację. Dzielimy wspólny kontynent i razem możemy tworzyć zieloną przyszłość” – informowała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.