Rada Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Tracimy zaufanie do polityków – tych w sejmie, jak również i w samorządach. Zastanawiając się, jak można to zmienić, warto spojrzeć z uwagą na Projekt ”Kontroluj i Decyduj”, który powstał z inicjatywy Fundacji Społeczeństwo 2.0.

Fundację Społeczeństwo 2.0 tworzą ludzie, którzy na bazie działań aktywistycznych wgłębiali się w reguły rządzące globalną i lokalną polityką czy ekonomią. – Każdy z nas działał w innych organizacjach, ale cel był zawsze ten sam – zrozumienie stanu rzeczy, a później proponowanie alternatywnych rozwiązań, jeśli jakaś sytuacja stawała się patologiczna – mówi Michał Hankus, prezes Fundacji Społeczeństwo 2.0.

Reklama

„Walkę z systemem” od początku swojej działalności Fundacja przekuwała w czyny – monitorowała m.in. koszty lekcji religii w woj. śląskim i opolskim, czy publikacje o „gazetach władzy” – tubach propagandowych jakimi są lokalne gazety samorządowe. W tej chwili prowadzi kilka spraw sądowych z administracją, dbając o swobodny dostęp do informacji publicznej.

Projekt Kontroluj i Decyduj jest nowym sposobem na przyglądanie się rządzącym i uświadamianie społeczeństwu, że samo stanowi władzę, co wynika wprost z Konstytucji RP. – Osoby wchodzące w skład fundacji odcinają się od jakichkolwiek partii politycznych, uznając je za rzecz zbędną. Liczy się dla nas demokracja bezpośrednia, gdzie każdy ma takie samo prawo do głosu – mówi prezes Fundacji.

Do niedawna sprawowanie władzy przy wykorzystaniu mechanizmów demokracji bezpośredniej na szeroką skalę było w zasadzie technicznie niemożliwe. – Obecne czasy i rozwijająca się technologia coraz bardziej umożliwiają demokrację bezpośrednią. Stawiając pierwszy krok stworzyliśmy platformę Kontroluj i Decyduj. Póki co działa ona na poziomie samorządowym – tłumaczy Hankus.

Platforma cyfrowa Kontroluj i Decyduj to apka dostępna na Androida i iOSa. Oczywiście w pełni darmowa, bez żadnych reklam. Jest również wersja desktopowa, czyli po prostu strona www.kontrolujidecyduj.pl. Na platformie można:
– głosować nad projektami uchwał, które pojawiają się w porządku obrad rad miejskich;
– brać udział w ankietach, założyć własną ankietę lub wziąć udział w ankiecie innych użytkowników (a jeśli w tej konkretnej ankiecie nie ma odpowiedzi, która nas satysfakcjonuje – można zaproponować własną);
– brać udział w konsultacjach społecznych;
– mieć wgląd w statystyki historycznych wydarzeń, w tym: wyniki głosowań, ankiet, czy obecności radnych na sesjach;
– mieć wgląd do porównywarki i porównać wyniki głosowania radnych z naszymi głosami, czy też głosami innych mieszkańców/gości miasta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.