Strefa Kultury / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl
Reklama

Koncerty, spektakle, targi i sportowe wydarzenia. Spodek i MCK pełne wydarzeń w 2023 roku. Zagrają m.in. Tokio Hotel, Tori Amos, Megadeth, pojawią się też festiwale z udziałem muzyków Pink Floyd i Genesis. 

„W 2023 roku program wydarzeń w obu naszych obiektach swoją intensywnością nie będzie odstawał od wcześniejszych, jeszcze przedpandemicznych lat. Dołożyliśmy wszelkich starań, by nasza oferta obfitowała w wysokiej jakości wydarzenia o dużym prestiżu i randze, zarówno w kontekście biznesu, jak i czasu wolnego. Czeka nas pracowity, ale też pełen emocji rok” – zapowiada Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

Reklama

Mocnym punktem programu będą wydarzenia muzyczne – Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościć będą gwiazdy sceny światowej i polskiej. Na początku roku koncert dadzą Brodka czy znani tenorzy Tre Voci. W kwietniu Spodek wypełni się energetyzującym wokalem Tori Amos, która czaruje publiczność śpiewając i grając na fortepianie, przy akompaniamencie sekcji rytmicznej. W drugiej połowie roku, w Spodku wystąpi kultowy duet Kwiat Jabłoni, czyli jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. W lipcu fani pojawią się na koncercie amerykańskiej grupy Megadeth.

Wraca, w zwiększonej formie, Summer Fog, który po raz pierwszy zaplanowano w Spodku. Festiwal skupiony jest wokół rocka progresywnego i psychodelicznego z przełomu lat 60. i 70., headlinerami będą Nick Mason z Pink Floyd oraz Steve Hackett z Genesis. MCK natomiast znajdzie się na trasie zespołu Tokio Hotel, zatytułowanej „Beyond the World”. Niemieccy muzycy wystąpią w Katowicach już 22 maja br. podczas jedynego koncertu w naszym kraju.

Również fani zespołu Queen mogą liczyć na muzyczną ucztę – już następnego dnia po Walentynkach do MCK-u zawita zespół Queen Machine, który w niezwykle umiejętny sposób, zarówno wizualnie, jak i wokalnie, odtwarza największe hity Freddiego Mercury’ego i Queen. Ci, których serca biją zgodnie z rytmem muzyki rockowej, z pewnością zainteresują się również koncertem 4 Szmery, który w lutym odbędzie się w Spodku. Zespół 4 Szmery powstał w 1998 roku jako klasyczny tribute band, którego celem była popularyzacja muzyki australijskiej legendy – AC/DC. Fani eventów typu „tribute”, w okolicach marca mogą spodziewać się wydarzenia o nazwie Tribute to Dirty Dancing, czyli niezwykłej historii przeniesionej z dużego ekranu i opowiedzianej tańcem i muzyką na żywo. Młodsza publiczność doceni propozycję koncertu Księżniczki Disneya, podczas którego wybrzmią najsłynniejsze piosenki z klasycznych animacji i najnowszych przebojów kinowych na żywo. W katowickich obiektach nie zabraknie także kultowego festiwalu muzyki elektronicznej, jakim jest Tauron Nowa Muzyka czy Rawy Blues Festiwal o międzynarodowej renomie.

Ciekawą propozycją będzie też cały szereg wydarzeń kabaretowych. Na deskach sceny w Spodku wydarzą się między innymi Polska Noc Kabaretowa, Śląski Kabareton oraz wydarzenia stand-upowe, takie jak Katowice Stand-up Festiwal.

Fani muzyki wykorzystywanej w grach będą mogli wziąć udział w Game Music Concert, czyli wydarzeniu w ramach interdyscyplinarnego festiwalu organizowanego w Spodku wraz z Filharmonią Śląską, który odbędzie się już w lutym, natomiast fani muzyki filmowej wysłuchają Pasji, czyli muzyki z filmu Mela Gibsona na żywo. Po raz pierwszy w historii utwory Debneya zostaną wykonane przez tak duży zespół wybitnych artystów: słynną Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Piotra z towarzyszeniem znakomitych solistów – Edyty Krzemień, Hanny Okońskiej-Ratajczak, Alberta Memetiego oraz siłami połączonych specjalnie na tę okazję – Silesian Chamber Choir Ad libitum i Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Fani klasycznych brzmień mogą planować ponadto czas na Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara w Spodku czy kolejny październikowy koncert filharmoników śląskich z repertuarem muzycznym z dużego i małego ekranu, który w 2022 roku cieszył się ogromnym powodzeniem.

W drugiej połowie lutego zaplanowano zupełnie nowe, autorskie wydarzenie o nazwie Miejska Dżungla, która rozkwitnie tuż pod dachem MCK-u i zostanie podzielona na dwie strefy: targową i rozrywkową. Wydarzenie sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom katowiczan i gości z sąsiednich miast. Festiwalowy kalendarz wydarzeń uzupełnią także goszczące tancerzy z wielu kontynentów wydarzenie Bachaturo oraz listopadowy Festiwal elSol. Nowością będzie zaplanowany na jesień Octoberfest w Spodku, przygotowywany przez współpracujący z katowickimi obiektami Browar Cieszyn na wzór niemieckiego święta. Na zielonym terenie pomiędzy Spodkiem a MCK-iem będzie także funkcjonowało Centrum Kato, czyli popularna imprezowo – gastronomiczna miejscówka.

2023 rok w obiektach w dużej mierze będzie poświęcony tematom zdrowotnym. Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transplantologów, 2. edycja Kongresu Ginekologii Operacyjnej, Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego czy Dni Endoskopowe oraz Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii Pracy i Organizacji stanowią istotne punkty programu wydarzeń, które z pewnością poszerzą niejeden medyczny horyzont.

Znaczącym wydarzeniem dla biznesu będzie Europejski Kongres Gospodarczy, który w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. W drugiej połowie 2023 r. zaplanowano konferencję PRECOP 28, która poprzedzi i przygotuje wskazania oraz rekomendacje na Szczyt Klimatyczny COP 28 organizowany na przełomie listopada i grudnia 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Targowy rok upłynie także pod znakiem Targów Ślubnych, Roślin, BHP, Turystycznych, Nieruchomości, Wynalazków, listopadowych Targów Książki czy Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.

Spodek nie byłby Spodkiem bez rozgrywek sportowych. W styczniu zakończyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 (hala ugościła aż 21 z 61. spotkań turnieju). Spodek kolejny raz uśmiechnie się również do fanów gier planszowych, ponieważ i w tym roku zaplanowano Planszówki w Spodku, czyli największy festiwal i targi gier planszowych w południowej Polsce.

Spragnionych naprawdę ekstremalnych wrażeń Grupa PTWP zaprasza w lutym na Sound of Gravity, czyli pełne adrenaliny show sportów ekstremalnych z Polski, podczas którego będzie można zobaczyć wyczyny największych światowych gwiazd Freestyle Motocross, Dirt Jumpingu, Drift oraz Stunt.

Ponadto fani mocniejszych wrażeń już w lipcu mogą liczyć na sporą dawkę sportowych emocji podczas Red Bull Roof Ride, za którym kryją się światowa czołówka MTB slopestyle i tor poprowadzony z dachu MCK-u.

W lutym Spodek oraz MCK wspólnie ugoszczą ESL Extreme Masters, czyli kultową serię międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie, której towarzyszyć będzie strefa wystawiennicza IEM Expo.

Kolejny raz katowickie obiekty będą służyły wydarzeniom, które organizowane są, by wspierać potrzebujących. Tradycyjnie zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym organizowane przez Fundację Wolne Miejsce Śniadanie Wielkanocne i Wigilię dla osób z terenu metropolii GZM – samotnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W marcu zaplanowano natomiast kolejny Kosmiczny Mecz w Spodku – tym razem najpopularniejsi kabareciarze, znane osobistości ze świata show biznesu oraz pierwszoligowi zawodnicy zagrają w koszykówkę i siatkówkę, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z Domu Aniołów Stróżów.

Od kiedy Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zarządza spółka PTWP Event Center (maj 2016 r.), w każdym z obiektów odbyło się wiele prestiżowych wydarzeń. W minionym, 2022 roku, Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło blisko 750 tysięcy gości (747 058 osób), którzy wzięli udział w aż 440. wydarzeniach, między innymi w: kongresach, konferencjach, spotkaniach biznesowych, wydarzeniach rozrywkowych, zawodach sportowych, galach, bankietach oraz jubileuszach. W skali roku 281 wydarzeń miało miejsce w Spodku przy prawie półmilionowej publiczności (450 534 osób), zaś Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło prawie 300 tys. osób (296 524) podczas 159 wydarzeń.

Niemalejącym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się również satelity Spodka. W 2022 r. na lodowisku w Spodku odbyły się 352 ślizgawki, w których udział wzięło 37 tys. uczestników. W skali dwunastu miesięcy z sali gimnastycznej skorzystało ponad 20 tys. osób. Z kolei basen odwiedziło ponad 2 tys. osób, a 4,5 tys. pływaków, w tym dzieci, seniorek i seniorów, skorzystało z oferty szkółek nauki pływania.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.