Smog / fot. Edytor Studio / UM Katowice
Reklama

Katowice się chwalą najlepszą jakością powietrza od dekady. „Tu nie oszczędzamy środków” – mówi prezydent Marcin Krupa i podaje liczby. Od 2015 roku Katowice przeznaczyły na wymianę pieców ponad 70 mln zł. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że rok 2022 charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w porównaniu do lat ubiegłych.

Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w ubiegłym roku wyniosła 28,5, podczas gdy w roku 2021 było to 31, w 2020 – 29, w 2018 r.– 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Porównując rok 2022 i 2021 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o prawie 10%, a na przestrzeni 12 lat jest to spadek prawie o połowę.

Reklama

„Walka o czyste powietrze to jedno z naszych priorytetowych zadań, tu nie oszczędzamy środków. Na samą wymianę pieców przeznaczyliśmy od 2015 roku ponad 70 mln zł. Wiele trzeba jeszcze zrobić i absolutnie nie zamierzamy osiadać na laurach, ale statystyki jakości powietrza potwierdzają, że kierunek jaki obraliśmy jest bardzo dobry” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Działania związane z walką o to, abyśmy oddychali czystym powietrzem prowadzone są w Katowicach wielotorowo. To z jednej strony miejski program dotacji do wymiany źródła ciepła, dzięki któremu w 2022 roku udało się wymienić rekordową liczbę 1848 pieców. Z drugiej natomiast działania edukacyjne i informacyjne, jak chociażby uruchomione jedno z pierwszych w Polsce Miejskich Centrów Energii, wizyty Smogobusa w dzielnicach, czy też organizacja Dni Energii. Z trzeciej strony to kontrole straży miejskiej, która także przypomina i egzekwuje zapisy ustawy antysmogowej” – dodaje prezydent.

O to, aby powietrze którym oddychamy było jak najczystsze walczy także Straż Miejska w Katowicach. Zadania z zakresu ochrony środowiska w sezonie grzewczym wykonuje łącznie 50 przeszkolonych strażników posiadających upoważnienia do przeprowadzania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. 

„To 46 strażników dzielnicowych oraz 4 strażników Zespołu ds. Ochrony Środowiska. Docelowo, w przypadku wystąpienia stanów alarmowych istnieje możliwość zintensyfikowania działań kontrolnych poprzez oddelegowanie pozostałych strażników miejskich” – tłumaczy Dariusz Sierszeń, zastępca komendanta Straży Miejskiej  w Katowicach ds. komunalnych. „W 2022 roku katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili 1030 interwencji dotyczących spalania odpadów. W związku z podejrzeniem, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania odpadów strażnicy skontrolowali 382 paleniska, ujawniając łącznie  60 wykroczeń” – dodaje.

W wyniku podjętych działań strażnicy nałożyli łącznie 38 grzywien (mandatów karnych), z czego 21 mandatów karnych w wysokości 2950 złotych oraz 17 mandatów karnych w wysokości 2050 złotych – egzekwując przepisy prawa miejscowego, w tym zapisy tzw. Uchwały Antysmogowej dla województwa śląskiego. W stosunku do 2 sprawców wykroczeń oraz do 19 sprawców naruszających przepisy uchwały antysmogowej strażnicy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. W jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Zespołu Ochrony Środowiska przeprowadzili 27 kontroli wspólnie z pracownikami firmy FLYTRONIC S.A. z Gliwic, podczas których wykorzystano specjalistyczny sprzęt w postaci dronów z głowicą pomiarową. Dron pomiarowy z detektorem Nosacz wykonał kontrolę wszystkich wytypowanych budynków mieszkalnych (łącznie ponad 370 posesji), każdorazowo pobierając próbki z kontrolowanych kominów. W trakcie kontroli uzyskano prawie 400 wyników negatywnych (tj. wskazujących na brak spalania odpadów), 58 wyników podwyższonych oraz 2 wyniki pozytywne gdzie sprawców  ukarano mandatem karnym. Kontrole z użyciem drona w tym roku są kontynuowane.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.