Reklama

Śledczy z Katowic zakończyli śledztwa w sprawie grupy przestępczej. Straty na blisko 2,5 mln zł z tytułu wyłudzenia podatku VAT. Akt oskarżenia dla członków zorganizowanej grupy przestępczej trafił do sądu. W sumie zgromadzony materiał dowodowy pozwolił postawić zarzuty aż 27 osobom. 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Reklama

„Zorganizowana grupa przestępcza działała od 2011 roku w wielu miastach na terenie Polski, a także w Czechach i Słowacji. W wyniku przeprowadzonych przez śledczych kilkudziesięciu przeszukań, zabezpieczono szereg dokumentacji, a ich analiza oraz inne czynności potwierdziły mechanizm działania grupy. Polegał on na wprowadzaniu do ewidencji księgowej firm faktur VAT potwierdzających zdarzenia gospodarcze, które nie miały miejsca i na tej podstawie odliczano kwoty podatku VAT, pozorując wewnątrzwspólnotowy obrót stalą. Tak sfałszowaną dokumentację przedkładano urzędom skarbowym, tworząc tak zwaną karuzelę podatkową. W wyniku przestępczej działalności doszło do wyłudzenia ponad 2,5 miliona złotych” – informuje Aleksandra Nowara ze śląskiej policji. 

Sprawcom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych, uczestniczących w przestępczej „karuzeli kontrahentów”.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów 27 osobom, a wobec 16 z podejrzanych Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o wartości około 2,7 miliona złotych, a także zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.