Wolontariusze WOŚP / fot. K. Kalkowski
Reklama

Katowice zagrają z WOŚP. W planach koncerty, badania i inne atrakcje. Wolontariusze będą zbierać pieniądze, tym razem zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy, to cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą wszystkim, a nie tylko określonej grupie wiekowej.

Reklama

Już od ponad 30 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze kwestujący na ulicach w dzień finału. W Katowicach do tegorocznego finału Orkiestry przygotowuje się pięć sztabów, które będą znajdować się w: Miejskim Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa, siedzibie Fundacji „Elementarz”, Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Koszutce oraz siedzibie Fundacji z Pasją w Szopienicach.

Przypomnijmy także, że Radni Katowic przyjęli uchwałę i nadali rondu w Piotrowicach nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze przed tegorocznym finałem na Rondzie w Piotrowicach na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Armii Krajowej zawiśnie wyjątkowa tabliczka. 

Poprzez nadanie katowickiemu rondu przy ul. Armii Krajowej nazwy „Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, uhonorowaliśmy Fundację WOŚP oraz miliony Polaków – wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy wspierają tę piękną ideę bezinteresownego pomagania” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Tabliczka z nazwą ronda jest wyjątkowa – bo znalazło się na niej logo Fundacji – czyli znane wszystkim „serduszko” – dodaje prezydent.

Moc atrakcji będzie czekała na katowiczan w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. Tego dnia, między 10.00 a 16.00 szpital zaprasza na darmowe badania USG brzucha i tarczycy, UKG serca (na oba badania obowiązują zapisy) oraz podstawowe badania krwi, BMI, czy ciśnienia. Odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, a na korytarzach UCK specjalnie dla dzieci pojawi się także Jeż Nikoś – bohater książeczek dla dzieci. Ale to nie koniec. Dzięki grupie Fryzjerzy dla WOŚP – będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę. 

Na terenie zielonym Szpitala odbędą się występy zespołów muzycznych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, Orkiestry Policyjnej oraz zespołu Waitin’For. Zwieńczeniem wydarzeń w tej lokalizacji będzie Światełko do nieba, na które organizatorzy zapraszają o 16.00.

„Idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam niezwykle bliska, dlatego ponownie zdecydowaliśmy się włączyć w organizację katowickiego finału. Tym razem w Szpitalu na Ligocie, planujemy dużą akcję profilaktyczną – szereg badań dla mieszkańców. Będą pokazy, porady i koncerty” – zachęca Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. „Warto dodać, że w najbliższym czasie do naszych poradni okulistycznych i oddziału okulistyki dziecięcej, zostanie przekazany przez Fundację WOŚP, sprzęt za ponad 5 milionów złotych. To ogromny zastrzyk dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Tak więc drodzy Państwo granie z Fundacją niesie za sobą realną pomoc dla naszych pacjentów” – podkreśla dyrektor.

Teren przy Spodku stanowić będzie miejsce kolejnych atrakcji związanych z 31. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanym w Katowicach. O godzinie 15.00 rozpoczną się animacje dla dzieci, a w tłumie można będzie spotkać iluzjonistę – Jakuba Czybę. Wśród atrakcji nie zabraknie również fotobudki, zwiedzania wozów strażackich, czy pojazdów rajdowych, a o zaostrzenie apetytu zadba strefa gastro z Food Truckami. Ci, którzy poszukiwać będą muzycznych wrażeń, też znajdą coś dla siebie. Od godziny 16.00 scena wypełni się masą fantastycznych brzmień, a wystąpią: Insekt, Janek, Dr Misio oraz gwiazda wieczoru – No Logo. Jak co roku, o godzinie 20.00 rozbłyśnie Światełko do nieba, podobnie jak w ubiegłym roku przyjmie ono formę wypuszczania balonów.

Dodatkowe atrakcje

Jak co roku, we współpracy z partnerami sporo atrakcji przygotowuje sztab przy MDK „Bogucice-Zawodzie”. Tutaj Finał rozpocznie się już w sobotę 28 stycznia biegiem „Dzikie Ultra biega dla WOŚP”. Od godz. 18.00 na pętli przy stawie Kąpielowym będzie można wspólnie z innymi biegaczami kręcić kółka, aż do północy. Wystarczy przyjść i zrobić jedno okrążenie biegiem lub po prostu maszerując.

W niedzielę 29 stycznia Orkiestrowe granie będzie wybrzmiewało w filii MDK przy ul. Markiefki 44a. O godz. 10.00 wystartuje „WOŚPowa zbiórka krwi”. Do godz. 14.00 będzie można podzielić się tym najcenniejszym darem oraz wesprzeć WOŚP wrzutką do puszki. Natomiast o godz. 11.00 wystartuje Śląska Bitwa Chef’ów Kuchni – w potyczce o tytuł najlepszego WOŚP-owego przysmaku staną: Maciej Regulski, Rafał Fidyt oraz Marcin Czubak. O godz. 13.30 spektaklem Teatru Trip pt.: „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” działalność rozpocznie strefa animacyjna dla dzieci. Na najmłodszych czekać będą: fotolustro, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, kolorowanki oraz będzie można zajrzeć do auta Scooby Doo. Natomiast od godz. 15.00, na tamtejszej scenie rozpoczną się koncerty, zagrają zespoły: ZDRAWICA, DUMBDOG i TERAPEUTYKA oraz Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Całość zakończy się o godz. 20.00 Światełkiem do nieba – pokazem tańca z ogniem.

W niedzielne południe ulicami Katowic przejedzie „WOŚPoBana”. Tramwaj kursować będzie na trasie: Centrum Przesiadkowe Zawodzie – Plac Wolności, a w Orkiestrowym Tramwaju, będzie można posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Fedaków i Kapeli Dejcie Pozór. Przejazd będzie możliwy po zasileniu Orkiestrowej puszki. Natomiast o godz. 13.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Słowiańskiej 1 odbędzie się bicie rekordu na największą gitarową kapelę w Polsce – „Śląscy gitarzyści grają dla WOŚP”. Cały czas trwają zapisy chętnych osób, które chciałby zostać częścią tej nietypowej kapeli: kontakt@sztab5934.eu.

Pomagać można biorąc udział w przygotowanych atrakcjach, wrzucając datki do puszki lub biorąc udział w licznych aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wyjątkową rzecz na aukcję przekazał prezydent Marcin Krupa. Unikatowy, pełnowymiarowy kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki w Spodku jest przedmiotem licytacji dostępnej po linkiem: https://bit.ly/3XAIZht 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.