Kosztuka / fot. Marian Drygas / UM Katowice
Reklama

5 dzielnic obejmuje nocna prohibicja w Katowicach. Mieszkańcy Koszutki zdecydują, czy też chcą wprowadzenia takiego rozwiązania w ich dzielnicy. Odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. 

W kwestii prohibicji wszystko leży w gestii mieszkańców. Jej wprowadzenie w kolejnych dzielnicach jest uzależnione od wyników konsultacji społecznych. Tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania ten głos również uszanowaliśmy. Już dzisiaj zachęcam mieszkańców Koszutki do uczestnictwa w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Rozwiązanie, które  zostało wprowadzone w 2018 roku w Śródmieściu zyskuje coraz więcej zwolenników, i jak pokazują policyjne statystyki, przynosi efekty” – dodaje prezydent.

Reklama

Konsultacje z mieszkańcami Koszutki odbędą się w lutym. Podobnie jak w poprzednich dzielnicach zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 16 lutego (czwartek) o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego 47, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić od 6 do 19 lutego poprzez stronę Katowice.eu/konsultacje. Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej, jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca marca br.

Przypomnijmy, że pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022 r. 

Nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.