foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Miasto wspiera katowickie kluby sportowe. Większość z ponad 20 mln zł otrzyma GKS Katowice. W 2023 roku na organizację sportu przez katowickie kluby miasto przekaże 20 mln zł. Kwotą prawie 2,5 mln zł wesprze upowszechnianie sportu i turystyki.

„Jednym z priorytetów jeśli chodzi o działania miasta jest promocja zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu wśród katowiczan. Z jednej strony chcemy stwarzać możliwości do uprawiania sportu, z drugiej do oglądania atrakcyjnych wydarzeń sportowych, z trzeciej natomiast zapewnić optymalne warunki do szkolenia najmłodszych pasjonatów sportu. Dlatego oprócz rozbudowy infrastruktury sportowej, wspieramy działalność klubów sportowych. W 2023 roku wesprzemy ponad 100 klubów kwotą 22,5 mln zł. Te środki przeznaczone zostaną na szkolenie dzieci i młodzieży oraz sport profesjonalny”  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Z tym, że większość pieniędzy otrzyma GKS Katowice.

Reklama

W budżecie miasto zaplanowało kwotę 20 mln zł na realizację zadania publicznego pod nazwą „Organizacja uprawiania sportu” w 2023 roku. Z tej kwoty ponad 17,4 mln zł otrzyma GKS GieKSa Katowice.

„W Katowicach od wielu lat strategicznie traktujemy sport jako profilaktykę zdrowia mieszkańców, dlatego dofinansowujemy działalność klubów sportowych i organizowanie imprez sportowych na terenie Katowic. Największa pula trafia do wielosekcyjnej GieKS-y, czyli klubu którego reprezentanci walczą o najwyższe laury w wielu dyscyplinach. Hokeiści wywalczyli tytuł mistrza Polski, piłkarki spędzają przerwę zimową na pozycji lidera Ekstraligi Kobiet, siatkarze walczą w Pluslidze a Monika Soćko – zawodniczka Wasko Hetman GKS Katowice została szachową mistrzynią Europy” – wylicza Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu, i dodaje, że spore środki idą na futbol amerykański, który staje się coraz popularniejszy. Pieniądze trafią również do uczelnianych klubów – AZS-u AWF Katowice, w barwach którego trenują mistrzowie olimpijscy, mistrzowie Świata i Europy oraz AZS-u Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto miasto wybrało najkorzystniejsze oferty w zakresie upowszechniania sportu i turystyki w 2023 roku. Poszczególne środki w łącznej kwocie prawie 2,5 mln zł przyznane zostały na realizację następujących zadań:

  • „Szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i  turystyki” 
  • „Organizację imprez sportowych i turystycznych do 30 czerwca br.” 
  • „AKCJĘ ZIMA 2023– Organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży” 
  • „Prowadzenie Środowiskowych Programów Profilaktycznych w formie pozalekcyjnych zajęć sportowych”  w 2023.

W sumie na działania w ramach kultury fizycznej na 2023 rok zaplanowano łącznie 208,2 mln. Oprócz dotacji na kluby sportowe oraz szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu, pieniądze przekazane zostaną na utrzymanie i  zarządzanie obiektami sportowymi przez MOSiR – 34 mln zł, dofinansowanie funkcjonowania basenów miejskich – 15,6 mln zł i zadania inwestycyjne, w szczególności budowę stadionu miejskiego – 125 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.