Łąka kwietna w okolicy katowickiego Rynku / fot. Sławomir Rybok / UM Katowice
Reklama

Będą rzadziej kosić trawy w Katowicach. Miasto ogłosiło przetarg, czeka teraz na oferty. Te zainteresowane firmy mogą być składane do 9 lutego. Rzadsze koszenie będzie dotyczyło traw rosnących przy drogach. 

Katowice od kilku lat zmniejszają częstotliwość koszenia. Jeszcze dwa lata temu przy pasach drogowych prowadzonych było pięć koszeń, natomiast w tym roku będą trzy. Rzadsze koszenie ma pozytywny wpływ na środowisko. Każda łąka to złożony ekosystem, świat nie tylko roślin, ale także wielu gatunków owadów, małych zwierząt, które są niezbędne w środowisku, choć często ich nie doceniamy. Zbyt częste koszenie wpływa na ilość pożywienia, jakie mają do dyspozycji. Rzadsze koszenie trawy to także jeden z elementów walki ze skutkami zmian klimatu i ciągłym podnoszeniem się średniej temperatury planety. Zbyt częste koszenie traw sprzyja powstawaniu wysp ciepła i suszy w miastach, co przy ocieplaniu klimatu nie jest korzystne tak dla ludzi, jak i zwierząt. Trawy przyczyniają się do wychwytywania tlenku węgla i pyłów z powietrza – im są wyższe, tym działanie oczyszczające jest większe. Częstsze koszenie to z kolei większa emisja spalin i hałasu, a to problemy, z którymi w centrach miast, walczymy od dawna. 

Reklama

„Zmniejszenie intensywności koszenia to tendencja, która rozpoczęła się już w kilku miastach. Nie można go oczywiście zupełnie zaprzestać, ponieważ niekoszone trawy niszczeją i drewnieją przy podstawie. Rzadsze koszenie wpłynie jednak pozytywnie na klimat, a także bytujące w trawach zwierzęta i owady. Spowoduje to mniejszą erozję ziemi, a tym samym poprawi retencję wody – czyli ziemia zachowa niezbędną wilgoć, co wpłynie pozytywnie nie tylko na mieszkańców miasta, ale także pozwoli na zachowanie populacji owadów i zwierząt, które są nam niezbędne do utrzymania stabilności ekosystemu” – tłumaczy zmiany Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.  

W ramach przetargu wykonawca będzie musiał wykonać usługę koszenia trawników, ale także przycinania żywopłotów i odbiór powstałych przy tym odpadów. Oferenci muszą posiadać odpowiedni sprzęt – m.in. ciągniki z kosiarką bijakową, kosy spalinowe oraz samochody do wywozu traw i odpadów. 

Przetarg podzielono na 7 części, a każda z nich obejmuje inny rejon miasta. Łącznie mają one powierzchnię 3,43 mln m2, co jeśli porównamy do powierzchni użytkowej katowickiej Hali Spodek, która wynosi 29 473 m2 – oznacza powierzchnię koszenia równą ponad 116 Spodkom! Warto przypomnieć, że ponad połowa powierzchni Katowic to tereny zielone: lasy, parki, skwery i stawy.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.