Na zdjęciu widać od góry projekt planowanego budynku domu kultury
foto: materiały prasowe
Reklama

Wielofunkcyjna aula z 200 miejscami siedzącymi, sale do baletu, warsztatów plastycznych, ceramicznych oraz innych zajęć – to znajdzie się w Miejskim Domu Kultury na os. Witosa. Realizacją inwestycji zainteresowanych jest aż 15 wykonawców.

Istotna dla życia kulturalnego mieszkańców osiedla Witosa inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy budowy samego obiektu wraz z otaczającym go zagospodarowaniem terenu oraz parkingiem, w drugim – który rozpocznie się w późniejszym czasie – prace obejmą część parkową zlokalizowaną w północnej części.

Reklama

Chęć zrealizowania prac budowlanych zgłosiło 15 wykonawców, a proponowane przez nich ceny wahają się od 21 do 35 mln zł. Zarezerwowany na realizację inwestycji budżet wynosi prawie 28 mln zł. Mieści się w nim 6 ofert. Złożyły je: Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” S.A. ok. 25,5 mln zł, MGBUILDING GROUP Sp. z o.o. ok. 27,1 mln zł, INTRAVI Sp. z o. o. Sp. Komandytowa ok. 26,6 mln zł, MERITUM GRUPA BUDOWLANA Sp. z o.o. Sp.k. prawie 27 mln zł, Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa ponad 21,7 mln zł oraz RISER Sp. z o.o. prawie 27 mln zł. Po przeprowadzonej analizie ofert, wybraniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy, ten będzie miał 15 miesięcy na wybudowanie obiektu.

Wielofunkcyjne wnętrza

– Planowany budynek będzie pozwalał na realizację szerokiej oferty kulturalnej. Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi, sceną z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką. Oprócz koncertów oraz innego rodzaju występów i widowisk, przestrzeń Miejskiego Domu Kultury będzie pozwalała na inne formy spędzania wolnego czasu. Umożliwi to między innymi sala baletowa wyposażona w parkiet, lustra i nagłośnienie, a także pomieszczenia do realizacji warsztatów. Sam hol również ma pełnić specjalną funkcję. Dzięki systemom podświetlania i podwieszania będzie można organizować w nim wystawy sztuki – wymienia Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. Ponadto znajdą się tu sale, w których będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. Co ważne, będą one nie tylko związane z kulturą. MDK Witosa ma być uniwersalną przestrzenią i znajdą się w nim także pomieszczenia biurowe Rady Jednostki Pomocniczej nr 8 czy Klub Seniora.

Atrakcyjne otoczenie

Przyjemnie spędzać czas będzie można nie tylko w budynku, ale również wokół niego. Miejski Dom Kultury będzie wkomponowany w nowy park miejski, a otaczająca go przestrzeń ma służyć organizacji zajęć i różnego rodzaju wydarzeń w plenerze. Znajdą się tu m.in. zadaszona scena i ekran dmuchany z projektorem, na co dzień będzie też można korzystać z ogrodów społecznych, siłowni zewnętrznej, leśnego placu zabaw czy ścieżek edukacyjnych. Powstaną też drogi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki i pergole.

Z ekologią za pan brat

Warto również podkreślić zastosowane tu, przyjazne środowisku rozwiązania. – Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji – dodaje dyrektor Łuczyński.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.