Zdjęcie przedstawia projekt trzech planowanych domów, a pomiędzy nimi kilka drzew.
foto: materiały prasowe
Reklama

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało pozwolenie na budowę osiedla przy ulicy Kosmicznej i przygotowuje się do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację inwestycji.

KTBS ma zielone światło do rozpoczęcia innowacyjnej inwestycji

Spółka odebrała już pozwolenie na budowę, które w momencie uprawomocnienia otworzy drogę do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury. Jego nietypowa – kontrastująca tak z historyczną, jak i post PRL-owską architekturą – forma została zaproponowana przez pracownię K3Xmore. Od samego początku projekt, który swą surowością przypomina nieco stację badawczą, wzbudził dyskusję i duże zainteresowanie środowiska twórców i mieszkańców. O koncepcji osiedla pozytywnie wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich, współczesnych architektów.

Reklama

– To bardzo przemyślany i wyważony projekt. To nie tylko ciekawa architektura, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowana z myślą o człowieku, faunie i florze – ocenia Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group.

Bez wątpienia obok powstającego osiedla nie będzie można przejść obojętnie, a kto wie czy w przyszłości nie stanie się ono jedną z ikon Giszowca.

Innowacje i ekologia będą szły tu w parze

Powstające osiedle będzie miało – jak na inwestycję miejską – wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Bardzo nietypowym, rozwiązaniem jest planowana rezygnacja z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania, a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego. Co ważne, projektantki osiedla pomyślały także o zaaranżowaniu przestrzeni tak, by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy w kompleksie mieszkaniowym został ograniczony do minimum.

110 nowych mieszkań w 7 budynkach

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

– Mieszkania oferowane przez KTBS cieszą się wielkim zainteresowaniem i jestem pewien, że nie inaczej będzie w przypadku osiedla przy ul. Kosmicznej. Szczególnie, że kompleks powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy jaką jest Giszowiec. Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne – natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych – mówi prezes KTBS Janusz Olesiński.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.