Napis Katowice / Dworzec w Katowicach / fot. Erdem Yildiz / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Katowice podsumowały 2022 rok. Trochę wytchnienia po koronawirusie, ale to rok mocno nacechowany wojną w Ukrainie, która zdominowała bieg wydarzeń w kolejnych miesiącach. Poniżej lista inwestycji, które zostały ukończone w 2022 roku oraz plany na 2023 rok. 

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka

Reklama

Pod koniec października otwarty został stadion przy ul. Asnyka. Kompleks sportowy powstał w miejscu, gdzie mieścił się stadion „Kolejarz”. Za 40,9 mln zł wzniesiono nowoczesny obiekt z boiskiem piłkarskim o nawierzchni syntetycznej, boiskiem do baseballu z nawierzchnią z trawy naturalnej i mączki, a także dwoma boiskami do piłki plażowej i boiskiem wielofunkcyjnym. Stadion umożliwia również trenowanie wybranych dyscyplin lekkoatletycznych.

Węzeł drogowy w Giszowcu

Przebudowa układu drogowego w Giszowcu to najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Koszt robót budowlanych wyniósł ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie pozyskane ze środków unijnych. Węzeł, który stanowi skrzyżowanie DK 81 i DK 86 z drogami lokalnymi w znacznym stopniu poprawił bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, usprawnił przejazd oraz oddzielił ruch tranzytowy od lokalnego.

Basen Zadole

W połowie września otwarty został Basen Zadole. To trzeci tego typu kryty obiekt, z którego mogą korzystać katowiczanie. Do dyspozycji mieszkańcy mają m.in. basen sportowy, basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami, strefę saun, a także halę sportową w strefie suchej obiektu. Wartość umowy z wykonawcą basenu to 33,5 mln zł. Warto przypomnieć, że w mijającym roku katowickie baseny przyjęły milionowego klienta.

Stanica żeglarska 

Nowa stanica żeglarska za 6,5 mln zł stanęła przy stawie Morawa w Szopienicach-Burowcu. To pierwszy etap inwestycji zakładającej nowe zagospodarowanie katowickiej Doliny 5 Stawów. Powstał trzykondygnacyjny budynek wyposażony między innymi w hangar na łodzie, szkutnię oraz żaglownię. Wokół stanicy powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla.

Nasadzenia na al. Korfantego

Zielona metamorfoza al. Korfantego stanowi znakomity przykład zielonej rewolucji, jaką przechodzą Katowice. Prace rozpoczęły się pod koniec 2021 roku od zmiany organizacji ruchu na rondzie im. gen. Ziętka. Następnie aleję Korfantego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ul. Moniuszki zwężono do jednego pasa ruchu w każdym kierunku, a w wygospodarowanej przestrzeni powstały pasy zieleni – zasadzono tam 45 drzew oraz krzewy.

Światowe Forum Miejskie

Katowice były gospodarzem WUF11, czyli Światowego Forum Miejskiego – największego na świecie wydarzenia poświęconego rozwojowi miast organizowanego przez UN-Habitat, jedną z agend ONZ. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. sesji WUF było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i miasto Katowice. W WUF11 uczestniczyli przedstawiciele 174 państw, ponad 10 tys. osobiście i ponad 6 tys. osób, które dołączyły online. Hasło polskiej edycji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

To nas czeka w 2023

Pomimo trudnej sytuacji finansowej, która wpływa na wszystkie miasta w Polsce, w 2023 roku Katowice będą kontynuowały realizację dużych inwestycji przyczyniających się nie tylko do podniesienia jakości życia w mieście, ale też sprzyjających powstawaniu nowych miejsc pracy i napędzania gospodarki. W budżecie miasta na wydatki majątkowe zaplanowano łącznie 787 mln zł, co stanowić będzie 26% ogółu wydatków miasta. 

„Gdy rozmawiam z prezydentami największych polskich miast w ramach Unii Metropolii Polskich, wszyscy zgodnie mówią, że czeka nas bardzo trudny rok. Dla nas, jako miasta, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości życia katowiczanom, dlatego z większości zadań nie rezygnujemy i będziemy je kontynuować. Na przykładzie otwartych w tym roku inwestycji, takich jak basen Zadole i kompleks sportowy przy ul. Asnyka, widzimy jak ważne są one dla jakości życia naszych mieszkańców” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Myśląc o rozwoju miasta, musimy  patrzeć w perspektywie kolejnych lat. Dlatego intensyfikujemy działania w obszarze rewitalizacji terenów po kopalni „Wieczorek”, gdzie chcemy stworzyć HUB Gamingowo-Technologiczny” – dodaje prezydent.

HUB Gamingowo-Technologiczny 

Katowice od lat stawiają na innowacje, stąd pomysł powstania katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego. Miejsce to ma stanowić wspólną przestrzeń m.in. dla firm technologicznych, game developerów – czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, zajmującego się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. Zlecone obecnie prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów projektu i polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK „Wieczorek”, w których znajdą się między innymi powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Wartość pierwszego etapu szacowana jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany powinien być gotowy wiosną 2023 roku. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Parki w dzielnicach

W ramach przetargu na inwestycje w katowickie parki zaplanowano szereg działań na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Na ten cel miasto przeznaczy 48 mln zł, a mieszkańcy zyskają nowe zielone przestrzenie z placami zabaw, wybiegami dla psów, strefami relaksu z hamakami, ścieżką pod rolkostradę, torem pump track dla rowerzystów, kręgiem tanecznym. Parki mają oferować szerokie możliwości spędzania wolnego czasu. Ponadto zakres prac obejmuje zasadzenie około 350 drzew oraz tysięcy bylin, krzewów, pnączy i traw.

O wielkich Katowiczanach

W katowickim Brynowie, przy ul. Kościuszki 165, mieszkał i komponował przez kilkadziesiąt lat, tworząc muzykę do ponad 130 filmów i zdobywając światową sławę – Wojciech Kilar. Teraz w domu należącym do znanego kompozytora powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Miejsce będzie nie tylko upamiętniać dorobek artysty, ale także stanie się przestrzenią do realizacji wydarzeń z udziałem kolejnych pokoleń twórców. Obecnie ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych, które mają ruszyć w przyszłym roku.

W Bogucicach natomiast powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, które jest obecnie na etapie przygotowywania projektu budowlanego, a w przyszłym roku powinien być wyłoniony wykonawca prac budowlanych. Centrum z jednej strony ma upamiętniać wybitnego himalaistę Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia.

Zielona Warszawska

W lipcu 2022 roku rozpoczęły się prace, które znacząco odmienią jedną z ważniejszych ulic Katowic. Przy Warszawskiej pojawi się ok. 70 nowych drzew, a do tego ok. 2700 krzewów i bylin. To jednak nie wszystko. Przebudowa zakłada również zmianę organizacji ruchu na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Mielęckiego. Dzięki temu piesi zyskają kolejną przyjazną przestrzeń w ścisłym centrum miasta. Deptak i liczna roślinność spowodują, że miejsce nabierze reprezentacyjnego charakteru. Inwestycja o wartości około 19 mln zł ma być gotowa w drugim kwartale 2023 roku.

Rewitalizacja Stargańca

Za prawie 7 mln zł dokonana będzie zmiana wokół stawu Starganiec znajdującego się na pograniczu Katowic i Mikołowa. Niegdyś popularny ośrodek wodno-rekreacyjny huty „Baildon” przechodzi kompleksową metamorfozę. Prowadzone prace obejmują m.in. przystosowanie stawu do funkcji kąpieliskowej, umocnienie i realizację nowego zagospodarowania plaży oraz wykonanie boisk do siatkówki plażowej. Wypoczywać będzie można także w zamontowanych tu altanach piknikowych, na ławkach i leżakach miejskich. Atrakcyjnym elementem przemiany ma być ponadto pomost z częścią pływającą. W pobliżu plaży umieszczona zostanie także strefa małej gastronomii z miejscem na postawienie foodtrucków. W poruszaniu się po terenie o powierzchni około 16 hektarów pomoże nowy układ ścieżek. Wieczorne spacery będzie ułatwiać energooszczędne oświetlenie składające się z kilkudziesięciu lamp solarnych LED.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.