Nasadzenie drzewa / fot. KAW
Reklama

160 drzew zostanie nasadzonych w Katowicach. Późna jesień i wczesna wiosna to najlepsze okresy na sadzenie drzew, przekonują katowiccy urzędnicy. 

Wynika to z warunków klimatycznych – większa wilgotność i niska temperatura (ale jeszcze nie poniżej zera) sprawiają, że jest mniejsze prawdopodobieństwo, że drzewa się nie przyjmą. Dlatego korzystając ze sprzyjającej aury Zakład Zieleni Miejskiej w ostatnich dniach rozpoczął nasadzenia, które w najbliższych dniach będą kontynuowane.

Reklama

Najwięcej drzew zostanie posadzonych przy ul. Bagiennej na wysokości skrzyżowania z ul. Lwowską, tu pojawi się ich 37. Przy ul. Rataja stanie 18 grabów, a przy ul. Krakowskiej pojawi się 15 klonów, które są starą francuską odmianą klona zwyczajnego. Nazwa wywodzi się od tego, że rosnąc, pień oraz korona drzewa (tzw. pokrój) tworzą kształt kolumny. Przy skrzyżowaniu ul. Bagiennej z ul. Bohaterów Monte Cassino znajdzie się 6 klonów, a przy ul. Trzy Stawy staną 3 jarzęby oraz 4 śliwy wiśniowe, które charakteryzują się różowymi kwiatami i dużymi, czerwonymi liśćmi. Plac św. Herberta wzbogacił się o świerk pospolity, a Park Giszowiecki zyska po dwa: buki, klony i robinie. Przy stawie na ul. Chrobrego pojawi się klon wyróżniający się czerwonymi liśćmi oraz brzoza brodawkowata. W centrum miasta przy ul. Powstańców zasadzone zostały grab i klon.

„Średniorocznie Zakład Zieleni Miejskiej sadzi ok. 1200-1500 drzew – to m.in. nasadzenia zastępcze, nasadzenia z Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Wybieramy gatunki, które są odporne na nasze warunki atmosferyczne. Wśród nich są np. drzewa rodzime – klony, dęby, głogi. Często sadzimy platany, topole, buki. Staramy się, aby miasto było coraz bardziej zielone, ponieważ sprzyja to nie tylko mieszkańcom, ale także naszej planecie, a dodatkowo poprawia nasz krajobraz” – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wśród sadzonych drzew znajdują się również takie odmiany drzew jak np. grab czy klon jawor – jeden z największych przedstawicieli swojego rodzaju. Drzewo to może dożyć nawet 250-350 lat i osiągnąć wysokość do 40 m, co ważne jest ono doskonale przystosowane do warunków miejskich. Posiada charakterystyczną korę ze spękaniami. 

W ramach jesiennych nasadzeń Katowice wzbogacą się o 163 drzewa, co ważne nie są to drobne sadzonki, a ponad 2 metrowe rośliny. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.