Przejęty sprzed służący do kradzieży pojazdów / fot. Policja
Reklama

Usłyszeli 116 zarzutów. Kolejni zatrzymani przez katowicką policję. Należeli do gangu złodziei samochodów. Wcześniej zatrzymano 13 osób, po dalszych czynnościach udało się zatrzymać kolejnych 7 uczestników nielegalnego procederu – chodzi o kradzieże samochodów i paserstwo. 

W lutym 2021 roku informowaliśmy, że katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach ustalili, że 13 osób w okresie od 2012 do 2019 roku dokonało około 500 przestępstw przeciwko mieniu. Chodziło głównie o kradzieże z włamaniami do pojazdów oraz paserstw samochodów. Udało się też odzyskać 5 samochodów o wartości przeszło 700 tys. zł.

Reklama

Mundurowym udało się przejąć również specjalistyczny sprzęt, w tym 3 „walizki” służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych. 

„Po zatrzymaniu 8 podejrzanych, na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wobec 4 z nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań” – informuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. „Po tych zatrzymaniach policjanci w dalszym ciągu prowadzili czynności w tej sprawie. Ścisła współpraca i działania z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie kolejnych sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa. Kolejnych 2 podejrzanych zostało doprowadzonych na czynności z aresztów śledczych, gdyż przebywają tam w związku z popełnianiem innych przestępstw” – dodaje. 

Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln złotych. Katowiccy policjanci w wyniku podjętych czynności zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł z uwagi na podejrzenie przerobienia ich znaków identyfikacyjnych, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

Na czas trwaiącego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

W sumie w ramach prowadzonego śledztwa ustalono 26 osób związanych z tym procederem.

Na chwilę obecną wobec 8 podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.