Międzynarodowe Centrum Kongresowe / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Wkrótce rusza Śląski Festiwal Nauki Katowice. W tym roku obędzie się na terenie MCK – Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Właśnie tam, 4 i 5 grudnia – w niedzielę i poniedziałek, organizatorzy ponownie postarają się pokazać, że nauka to z jednej strony wspaniały sposób spędzania czasu, a z drugiej – przemożna siła, dzięki której świat, choć tak wymagający, zwłaszcza teraz, może stać się miejscem lepszym i przyjaźniejszym. Nie zabraknie również uroczystej gali otwarcia: w przededniu wydarzeń w MCK, czyli w sobotę 3 grudnia, organizatorzy zapraszają do chorzowskiego Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

ŚFN KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – pięć dotychczasowych edycji zobaczyło z bliska 185 tysięcy osób. Co roku na program festiwalu składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona jest na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Festiwal odbywa się  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – to właśnie tam przeprowadzono pierwsze cztery odsłony ŚFN. Niestety niepewność wynikająca z pandemicznej rzeczywistości wpłynęła na zmianę lokalizacji piątej edycji ŚFN KATOWICE – w 2021 roku przygotowano festiwal w zupełnie nowej formule, aranżując Miasto Nauki nad rzeką Rawą. W tym roku Festiwal wraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się od 3 do 5 grudnia. Będzie ona jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience

Reklama

– Przed nami już szósta edycja regionalnego święta nauki w Katowicach. Cieszę się, że główna przestrzeń festiwalowa znajdzie się ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale jestem przekonany, że przyszłością dla tego festiwalu jest wykorzystanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Popularyzacja nauki, która przecież jest dla każdego, tak jak i ten festiwal to dla nas ważne przesłanie. Festiwal jest dla każdego – dla grup szkolnych, dla rodzin, dla dzieci, dorosłych i seniorów – każdy na festiwalu znajdzie coś dla siebie. Takie wydarzenia są szczególnie ważne dla tych, którzy stoją przed wyborem „co dalej?, jaką wybrać ścieżkę kariery?”, ale też dla tych, którzy być może chcą w swoim życiu coś zmienić. Szereg wykładów, warsztatów  i przede wszystkim spotkań to wyjątkowe możliwości jakie daje Śląski Festiwal Nauki, który gromadzi ludzi reprezentujących wiele dziedzin w jednym miejscu i czasie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Śląski Festiwal Nauki jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. ŚFN został wyróżniony „Złotą różą”, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także został laureatem nagrody SuperMarka – Śląskie przyznawanej przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

Bieżące informacje dotyczące 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki

Zapisy na aktywności

Zapisz się na wybrane aktywności festiwalowe, które tego wymagają (wybrane wykłady i warsztaty, które mają ograniczoną liczbę miejsc).

Rejestracja na festiwalowe aktywności wymagające wcześniejszych zapisów jest już aktywna. Wybór jest szeroki, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie!

  • Przypominamy – udział jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na wydarzenie i pobrania indywidualnej wejściówki do MCK na 4–5 grudnia: https://6sfn.systemcoffee.pl. 
  • Ponadto o tej samej porze rusza rejestracja dla grup zorganizowanych i szkół (wejściówki na wydarzenie do MCK 5 grudnia). 
  • Zobacz, jakie aktywności w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE przygotowaliśmy: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/aktywnosci. 
  • Szczegóły dot. wszystkich rodzajów rejestracji znajdziesz na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/ogloszenie-programu 
  • Przyjdź na 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE w dniach 3–5 grudnia 2022 r.  

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Link do FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0ccsGrRrxvL9G58VU51iwVeW9HKD4tMrM2T56CdWPC7ZxQbbLbf7ugoNtH2XxcFx5l

Goście

Jon Chase

Popularyzuje naukę na wiele różnych sposobów, spośród których szczególnie warty uwagi jest naukowy rap, tworzony m.in. dla NATO oraz BBC. Pracuje na Uniwersytecie w Lejdzie jako naukowiec w ramach projektu GlobalSCAPE finansowanego przez UE.

Dowiedz się więcej: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/rapowanie-o-nauce-w-wykonaniu-jona-chasea-na-6-sfn-katowice

Link FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02VrupVqDfZuyAjVCaASFUjJGwdqq9jUDaaREBAbwXMmmMMfp2oQKfisecWoeyqMUDl

Michał Wierzchoń

Psycholog poznawczy, kognitywista, profesor nauk społecznych, lider zespołu badawczego Laboratorium Badań Świadomości. Dyrektor Centrum Badań Mózgu UJ, prodziekan ds. nauki Wydziału Filozoficznego UJ, kierownik Międzynarodowego programu doktorskiego z zakresu neuronauki poznawczej CogNeS.

Dowiedz się więcej: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/prof-michal-wierzchon-na-6-sfn-zbadajmy-psychologie-poznawcza

Link FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02Ew6Pd5gRTDdUELBTgf8sf4EWyVwNkMwMTsW3em5GXsEFpEVsuEzFR6VukonS5y5Zl

Belinda Tato

Współzałożycielka i współdyrektorka madryckiego biura architektonicznego Ecosistema Urbano. Prowadzi warsztaty, wykłada i uczy w najbardziej prestiżowych instytucjach na świecie.

Dowiedz się więcej: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/architektura-od-podszewki-belinda-tato-goscinia-6-sfn-katowice

Link FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0oYBDjha2XtiHkVs29Nn5q6uyYVT9BudWnhn3xPZohrcJdtbEmsyUMwxoYqPcpooQl

Sam Poppe

(Nie)ziemskie wulkany w badaniach dr. Sama Poppego!

Fascynuje go strukturalna deformacja wulkanów. Jego badania mają na celu zrozumienie, w jaki sposób magma porusza się pod powierzchnią Ziemi oraz w skorupach ziemskich ciał planetarnych (zwłaszcza Księżyca i Marsa) i deformuje skały, a ostatecznie powierzchnię planety.

Przeczytaj artykuł na stronie magazynu „Nature” (współtworzony przez dr. Sama Poppego) o erupcji wulkanu Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga z 2021 roku: https://www.nature.com/articles/s41586-022-05047-8

Link FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02dqR6g8XDDHP2NaFfnWBK3Rd3oqnbWMMcd8RC5X9qq5gFXJWxHEnhp4UdnC2ttezVl

Nominowani do POP Science

W trzeciej edycji konkursu POP Science ponownie zostaną przyznane nagrody w pięciu kategoriach: wideoblog; strona lub blog; podcast lub audycja radiowa; myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie oraz myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego.

Spośród nadsyłanych do połowy września zgłoszeń Jury nagrody wskazało w każdej kategorii po trzy kandydatury – a zatem łącznie w konkursie POP Science 2022 nominowanych jest 15 osób i inicjatyw. Swoich faworytów –  jednego w każdej kategorii – wskażą członkowie Jury oraz internauci w głosowaniu, które potrwa do 28 listopada do godz. 23:59. O zwycięstwie zdecydują wszyscy głosujący z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów Jury.

https://www.slaskifestiwalnauki.pl/pop-science-2022-nominacje?fbclid=IwAR3F3vL-NU4KCmlIsuifl9_9yqOLewK9M3RSzQFQJqki2cvjUtY6sy52BsY

Scena Kieruj się na Tradycję +

Scena Kieruj się na Tradycję + to nowość podczas 6. edycji ŚFN KATOWICE!

Jeśli interesuje Cię sztuka, kultura, muzyka – koniecznie sprawdź program tej sceny! Tu królować będą wydarzenia artystyczne, ale chcemy pokazać również interdyscyplinarność kultury. Matematyka w muzyce? Artysta w domenie naukowej? Jak najbardziej! Wszystko to do zobaczenia na w Holu Dolnym przy wejściu do Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach od strony Placu Sławika i Antalla.

Szczegóły: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/hol-dolny-mck-scena

Zobacz, co czeka Cię na 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/program

Pobierz darmową wejściówkę do MCK: https://6sfn.systemcoffee.pl

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Link FB:
https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0eYb9TkxQe5oqHzkkYL4H6iZW6ckKcptNRyqoPrWXW9tzFWfzqtp5MJMoAnipDPN5l

Inicjatywa „Młodzi budują Miasto Nauki”: 

https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/5656024077798269 

Szczegóły wydarzenia na: Strona główna | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.