Akcja Zima w Katowicach / fot. MPGK
Reklama

Katowice przekonują, że są gotowe na zimę. „Jak tylko pojawią się pierwsze opady, pojazdy wyruszą do zadań zimowych” – podkreślają urzędnicy. Przygotowania do obecnego sezonu zimowego ruszyły od końca poprzedniego. 

W Katowicach do sprawdzania stanu pogody służą 3 stacje meteo, które obsługuje MPGK. Dodatkowo na terenie miasta znajduje się 5 kamer, które na bieżąco monitorują stan dróg, dzięki czemu służby wiedzą, gdzie należy odśnieżać w pierwszej kolejności. Kamery są zainstalowane przy drogach o różnym natężeniu – zarówno przy lokalnych, z niewielkim ruchem samochodowym (jak np. przy skrzyżowaniu ul. Leopolda z ul. Bohaterów Monte Cassino), jak i tych z szybkim ruchem (DTŚ). 

Reklama

Odśnieżanie ulic to nie tylko prace, które się toczą po wystąpieniu opadów. Aby wszystko działało sprawnie, w zasadzie już po zakończeniu poprzedniego sezonu trzeba rozpocząć przygotowania do kolejnego. Cały sprzęt wykorzystywany w zadaniach zimowych należy po sezonie umyć, zakonserwować i dokonać przeglądów, ponieważ praca w trudnych warunkach, jakimi są śnieg, wiatr i niska temperatura, powodują szybsze zużywanie się maszyn. Dodatkowo uzupełniane są zapasy soli i piasku, aby w momencie opadów śniegu w magazynach była odpowiednia ilość surowców, które pomagają zmniejszać skutki zimy. We wrześniu pracownicy sprawdzają stan techniczny maszyn, a także dokonują kolejnych napraw i przeglądów, aby w momencie rozpoczęcia sezonu wszystko sprawnie działało. Aktualizują również trasy przejazdów pojazdów do odśnieżania.

Maszyny, które są wykorzystywane do prac zimowych, pracują w bardzo trudnych warunkach. Śnieg, lód, wiatr, niska temperatura, szybko zapadający zmrok – to wszystko może występować podczas zimy, dlatego pojazdy muszą być przygotowane. W tym sezonie do tych zadań będzie wykorzystanych m.in. 25 pługopiaskarek, 18 ciągników przystosowanych do pracy zimą, pług wirnikowy, 5 wywrotek do wywozu śniegu. Aby praca w trudnych warunkach była efektywna, a pojazdy mogły bez problemu wjeżdżać w miejsca często trudno dostępne, nierzadko muszą być wyposażone m.in. w napęd 4 x 4. 100 pracowników będzie pracować nad tym, aby miasto było jak najbardziej przejezdne, a zima nie przeszkadzała mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu.

Oprócz maszyn przygotowano zapasy soli i piasku, którymi posypywane są ulice. Dzięki temu mieszkańcy mogą bezpieczniej przemieszczać się po mieście. Na sezon zimowy przygotowano ok. 6 tys. ton soli i 300 ton piasku. Sól jest przechowywana w specjalnym pomieszczeniu w kształcie igloo, które zostało zaprojektowane przez Kanadyjczyka Johna Fitzpatricka. Dzięki temu sól pozostaje sucha i niezbrylona, a kształt kopuły ułatwia pracę ładowarkom. Wcześniejszy jej zakup pozwala mieć pewność, że nie zabraknie surowca podczas opadów.

„Pracownicy MPGK muszą zadbać o 752 km dróg w naszym mieście, które ze względu na ich szerokość trzeba przejechać kilkukrotnie. W przypadku opadów musimy odśnieżyć je odpowiednio szybko i zabezpieczyć, aby mieszkańcy mogli się bezpiecznie poruszać. Taka odległość jest mniej więcej równa trasie z Katowic do Monachium, więc to bardzo dużo. Dlatego potrzebny jest do tego zadania duży zespół – do zadań zimowych mamy wyznaczonych około 100 pracowników. Zadania, które przed nimi stoją, są bardzo ważne i trudne, dlatego, kiedy już trwają opady, dajmy służbom czas na wykonanie postawionych przed nimi zadań” – podkreśla Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice. 

Również mieszkańcy powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ważne jest m.in., aby w samochodach mieć zamontowane zimowe opony, a także jeździć uważniej i spokojniej, bo przy trudnych warunkach może być mniej czasu na reakcję, szczególnie w nagłej sytuacji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.