Park Wantuły / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto wybiera wykonawcę nowych parków. Powstaną na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Stworzone zostaną w sumie 4 nowe parki i zmodernizowana ma być część Katowickiego Parku Leśnego. W sumie mowa o powierzchni wielkości ponad 20 hektarów. 

Łączny budżet na inwestycję to prawie 48 mln zł, a postępowanie podzielono na pięć części:
– nieco ponad 5,4 mln zł na realizację przy ul. Wantuły;
– blisko 17,5 mln zł na prace na terenie Wełnowca;
– blisko 10,5 mln zł na park przy ul. Leopolda i ul. Le Ronda;
– blisko 11 mln zł na park w dolinie Ślepiotki;
– 3,5 zł na rewitalizację w Katowickim Parku Leśnym. 

Reklama

W postępowaniu swoje oferty zgłosiło dwóch wykonawców. Pierwszy – firma Garden Designers Sp. z o.o. – jest zainteresowany realizacją wszystkich części inwestycji, proponując odpowiednio: 5.492.947,18 zł za pierwszą; 15.959.329,38 zł za drugą; 9.840.224,98 zł za trzecią; 10.113.729,21 zł za czwartą; 4.342.679,33 zł za piątą. Jego oferta mieści w budżecie zarezerwowanym na realizację trzech z pięciu części zamówienia (park w Wełnowcu, park przy ul. Leopolda i ul. Le Ronda, park w dolinie Ślepiotki). Drugi z wykonawców – ABG Grzegorz Oleksa – złożył oferty dotyczące dwóch części inwestycji, a jego propozycje nie przekraczają zakładanego budżetu. Realizację na terenie Wełnowca wycenił na 13.125.207,11 zł, a prace przy ul. Leopolda i ul. Le Ronda szacuje na 7.945.666,07 zł. W tej chwili Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach analizuje oferty, by doprowadzić do wyboru wykonawcy dla poszczególnych części.

Zaplanowane parki mają oferować szerokie możliwości spędzania wolnego czasu. Dzięki inwestycji zostaną wypełnione strefami edukacyjnymi, miejscami do uprawiania sportu i placami zabaw. Ponadto zakres prac obejmuje zasadzenie około 350 drzew oraz tysięcy bylin, krzewów, pnączy i traw. 

„Ten przetarg to kolejne z miejskich działań dążących do tego, by mieszkańcy mogli spędzać wolny czas w bezpieczny i atrakcyjny sposób, wśród ważnej dla naszego zdrowia zieleni. Zawęziliśmy i zazieleniliśmy al. Korfantego, jesteśmy w trakcie gruntownych zmian na ul. Warszawskiej, rozpoczęliśmy także modernizację terenu wokół stawu Starganiec. Dzięki stworzeniu nowych parków katowiczanie będą mieli jeszcze szerszy wybór miejsc do rekreacji i wypoczynku” – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

W Kostuchnie nowy park ma powstać pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka. Na zagospodarowanym terenie pojawią się między innymi punkt widokowo obserwacyjny, miejsca do uprawiania sportu, strefa z grami edukacyjnymi. W Ochojcu, w pobliżu rzeki Ślepiotki, modernizację przejdzie teren o powierzchni około 3 hektarów. Ma on zachować swój leśno-łąkowy charakter, a jednocześnie zostać uporządkowany, by spędzanie tu wolnego czasu było bezpieczne i przyjemne. Planowane są tu m.in. plac zabaw i psi wybieg, ścieżka edukacyjna, altana parkowa oraz ogród społeczny, który będą mogli zagospodarować sami mieszkańcy. W miejscu, gdzie ścieżki przecinają rzekę Ślepiotkę, powstaną dwie kładki.

Nowa przestrzeń parkowa pojawi się także w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Tam oprócz placu zabaw i strefy edukacyjnej pojawi się między innymi ogród sensoryczny, łąka ekologiczna, platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków. Ponadto oczyszczony zostanie zbiornik wodny znajdujący się w tym miejscu. Znaczącą metamorfozę ma przejść także park na Wełnowcu, który zostanie zrewitalizowany oraz rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje na temat przyrody.

Oprócz stworzenia czterech nowych parków, zakres prac obejmuje także modernizację fragmentu Katowickiego Parku Leśnego. To obszar w pobliżu Stawu Kajakowego, gdzie przebudowane zostaną alejki oraz krąg taneczny, powstanie nowe oświetlenie parkowe i zasilanie sceny, a ponadto część terenu zostanie podniesiona.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.