John Murray / foto: GKS Katowice

GieKSa pokonała w 16 kolejce Polskiej Hokej Ligi STS Sanok 3:1.

Po niespodziewanej porażce w pierwszej rundzie w Sanoku GieKSa przystąpiła do dzisiejszego spotkania z dużą wolą rewanżu. Katowiczanie od początku osiągnęli sporą przewagę na lodzie, ale to szukający okazji w kontratakach goście objęli prowadzenie w 5 minucie po trafieniu Heikkinena. Utrata gola nie podcięła Trójkolorowym skrzydeł. Nadal szturmowali bramkę rywali, ale pomimo wielu okazji i czterech minut gry w przewadze, jedyne co osiągnęli, to słupek i poprzeczka po uderzeniach Magee i Olssona.

W drugiej tercji podopieczni trenera Jacka Płachty osiągnęli jeszcze większą przewagę. Oblężenie bramki Salamy długo jednak nie przynosiło rezultatów, a w 28 min. po jednym z nielicznych kontrataków sanoczan mogło być już 0:2, Murray jednak popisał się świetnym refleksem po dobitce Tamminena. W 29 min. ataki GieKSy w końcu odniosły rezultat, a krążek w siatce umieścił Olsson, wykorzystując pobyt na ławce kar Pawlenki. W 36 min., po kolejnej karze dla STS-u, katowiczanie mogli się cieszyć z prowadzenia. Strzelcem gola został Fraszko, który wykorzystał bardzo dobre podanie zza bramki od Magee’ego.

W trzeciej odsłonie tempo meczu spadło, szczególnie ze względu na GieKSę, która wyraźnie spuściła z tonu. Przyjezdni rzadko zagrażali bramce Murraya, ale w 47 min. byli blisko wyrównania, na szczęście Lahtinen trafił w słupek. W końcówce sanoczanie postawili wszystko na jedną kartę i wycofali bramkarza, co skończyło się trzecią bramką dla GKS-u, której autorem został kapitan drużyny Grzegorz Pasiut.

GKS Katowice – Marma Ciarko STS Sanok 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

0:1 Ville Heikkinen – Aleksandr Pawlenko, Johan Höglund (04:09)
1:1 Hampus Olsson – Brandon Magee (29:12, 5/4)
2:1 Bartosz Fraszko – Brandon Magee, Grzegorz Pasiut (35:44, 5/4)
3:1 Grzegorz Pasiut (59:55 – do pustej bramki)

GKS Katowice: J. Murray – M. Rompkowski, N. Mikkola; B. Fraszko, G. Pasiut, B. Magee – K. Maciaś, J. Wanacki; C. Blomqvist, T. Pulkkinen, P. Krężołek – M. Kruczek, P. Wajda; H. Olsson, J. Monto, S. Hitosato – D. Musioł, P. Ciepielewski; M. Bepierszcz, I. Smal, J. Prokurat.

STS Sanok: D. Salama (2) – J. Höglund (2), K. Valtola; K. Filipek, S. Tamminen, N. Ahoniemi – B. Rąpała, W. Łysenko; S. Harila, J. Mäkelä (2), K. Mocarski – B. Florczak, J. Karlsson; A. Pawlenko (2), T. Lahtinen, V. Heikkinen – M. Wróbel, M. Dulęba; F. Sienkiewicz, D. Ginda, L. Miccoli.