Lokal na kulturę / fot. UM Katowice
Reklama

Katowice po raz kolejny ruszają z konkursem „Lokal na kulturę”. To projekt przeznaczony dla osób mających ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej na terenie Katowic.

Miasto w tej edycji konkursu ma do dyspozycji 3 lokale w centrum, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami: ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 i ul. 3 Maja 31. Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną, czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są niewielkie, oba mają ok. 34 m2. Natomiast lokal przy ul. 3 Maja to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą, co daje duże możliwości zagospodarowania.

Reklama

Nabór do konkursu trwa do 26 października 2022 r. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość) oraz wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu
z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji.

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 6,96 zł za m2 w przypadku ul. Kościuszki 35 i 6,71 za m2 za lokal przy ul 3 Maja. Natomiast czynsz w przypadku przestrzeni przy ul. Kochanowskiego 11 wyniesie 4,03 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach od frontu kamienic, w których się znajdują. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy mają zagwarantowane, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego Lokalu na kulturę zostało wystawionych do konkursu 86 wolnych lokali użytkowych. Miasto podpisało z najemcami 42 umowy, a aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 lokali.

„Lokal na kulturę umożliwił nam spełnienie marzenia o kawiarnio-księgarni. Dzięki odpowiedniej przestrzeni, chyba jako jedyni w mieście, kierujemy do czytelników tak szeroką ofertę książek anglojęzycznych, z której korzystają zarówno lokalsi, jak i obcokrajowcy mieszkający na Śląsku. Mam nadzieję, że dla wielu osób jesteśmy ważnym miejscem na kulturalnej i kawowej mapie Katowic” – mówi Maryla Korczewska-Jaguś, prowadząca Black Woolf coffee & books przy ul. 3 Maja 25.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.