Pomnik Trudu Górniczego / fot. UM Katowice
Reklama

Skateplaza przejdzie metamorfozę – zapowiada miasto. Co zmieni się przy Pomniku Trudu Górniczego? To miejsce, które przyciąga miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach i wyczynowych rowerach. 

Skateplaza to rodzaj skateparku, który ma przypominać naturalną przestrzeń miejską, a za przeszkody służą tu murki, pochylnie, schody czy poręcze. To powoduje, że dane miejsce może pełnić jednocześnie dwie funkcje. Nadal pozostanie możliwość organizowania na płycie przed Pomnikiem Trudu Górniczego uroczystości związanych z jego tematyką, a planowana modernizacja będzie realizowana z myślą o uatrakcyjnieniu placu pod kątem jazdy na desce, rolkach czy bmx’ach oraz poprawie bezpieczeństwa jego użytkowników. 

Reklama

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się tym terenem  otworzył właśnie oferty złożone w przetargu  na przeprowadzenie modernizacji terenu wokół pomnika. Na ten cel planuje przeznaczyć 287,4 tys. zł. Swoje oferty złożyło dwóch wykonawców. Firma OS-BUD Beata Osmęda z Katowic zaproponowała kwotę 287 tys. zł, natomiast zlokalizowana w Rzeszowie firma GEMESTONE Sp. z o.o. złożyła ofertę na ponad 447 tys. zł. Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert.

„Wybór wykonawcy tej modernizacji to niestety trudny proces gdyż dopiero w czwartym przetargu pojawiła się oferta spełniająca nasze kryteria finansowe. Mam nadzieję, że z sukcesem zakończymy postępowanie przetargowe i już niebawem rozpoczniemy remont tego miejsca” – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zakładane w projekcie prace obejmują m.in. odłuszczenie, oczyszczenie i pomalowanie schodów, ponowne osadzenie lub wymianę płyt i kostek granitowych, jak również naprawę dotychczasowych i montaż nowych elementów skateplazy oraz małej architektury. Co ważne, szczegóły tych prac były konsultowane z przedstawicielami środowiska skateów, skupionych wokół PTG. 

Modernizacja obejmuje również oświetlenie. Dotychczasowe metalohalogenkowe oprawy zostaną wymienione na LED-owe. W efekcie teren będzie lepiej oświetlony, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Natomiast w godzinach nocnych podświetlone będą jedynie pomnik, drzewa oraz dwa punkty oświetlenia technicznego.

Teraz Zakład Zieleni Miejskiej będzie analizował złożone oferty. Jeśli nic nie będzie budziło wątpliwości, zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą, a realizacja inwestycji ma potrać do 21 tygodni.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.