Podpisanie listu intencyjnego / fot. Sławomir Rybok UM Katowice
Reklama

Firmy z Katowic będą miały lepsze szanse wejścia na brytyjski rynek. Miasto Katowice podpisało list intencyjny z brytyjskim inkubatorem C4DI (Center for Digital Innovations). Co to zmieni dla katowickich firmy i innowatorów? Ma im ułatwić dostęp do brytyjskiego rynku. 

Przedstawiciele brytyjskiego C4DI po raz pierwszy odwiedzili Katowice jesienią 2021 roku. Poszukiwali wtedy partnera samorządowego w Polsce otwartego na współpracę w zakresie innowacji. W ramach wizyt studyjnych odwiedzili jeszcze kilka innych polskich miast, ale po zapoznaniu się z Katowicami oraz bogatą ofertą i realizowanymi przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink projektami postawili na stolicę Górnego Śląska.

Reklama

„Cieszę się, że zagraniczni partnerzy dostrzegają potencjał Katowic jako miasta przyjaznego innowacjom. Staramy się w Katowicach stworzyć przestrzeń do rozwoju innowacji oraz środowisko przyjazne start-upom i  firmom technologicznym. W tym celu powstał Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, a od dwóch lat realizujemy – doceniany w plebiscytach – autorski konkurs „Kopalnia Start-upów”. Dodatkowo realizując HUB Gamingowo-Technologiczny dajemy jasny sygnał, że chcemy w  tym obszarze się dalej rozwijać. Dzięki współpracy z C4DI chcemy otworzyć katowickim innowatorom nowe możliwości, związane z rynkiem brytyjskim, a także ściągać do Katowic partnerów z wysp. Wierzę, że to początek bardzo owocnej współpracy” – podkreśla Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

C4DI to butikowy, brytyjski inkubator i akcelerator technologiczny, który ma swoją siedzibę w Kingston upon Hull. Na co dzień realizuje projekty z partnerami technologicznymi i publicznymi z zakresu innowacyjności czy nowych technologii. Jest też częścią programu rządu brytyjskiego The Northern Power House. Ponadto inkubator współpracuje z brytyjskim bankiem Barclays w ramach projektu Eagle Lab. Robert Spence, który reprezentuje polski oddział C4DI jest również doradcą w zakresie handlu zagranicznego Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce. 

„Program partnerski zawarty pomiędzy brytyjskim C4DI i polskim Rawa.Ink jest świetnym przykładem tego, jak inkubatory wspierające lokalnych przedsiębiorców współpracują na arenie międzynarodowej, tworząc platformę do wymiany doświadczeń, wspólnego rozwoju biznesu zarówno w Polsce i Wielkiej Brytanii. Tym samym dają świadectwo potencjału współpracy obu ekosystemów biznesowych. Dla polskich i brytyjskich firm jest to szansa na współpracę ze sprawdzonymi partnerami i przyspieszenie procesu globalizacji swoich operacji. Zespół działu handlowego Ambasady Brytyjskiej w Warszawie, czyli  Department for International Trade od początku wspiera C4DI w ich ambitnych działaniach zbliżania obu ekosystemów biznesowych miast Hull i Katowice. Zadaniem zespołu Department for International Trade jest wspieranie polskich przedsiębiorców w rozwoju ich firm w UK oraz pomoc firmom brytyjskim w eksportowaniu ich produktów i usług do Polski i jest nam niezmiernie miło, że możemy dzisiaj wspólnie z naszymi przyjaciółmi z C4DI i Rawa.Ink świętować oficjalne przypieczętowanie współpracy w Katowicach” – dodaje Bartosz Koziński Dyrektor Departamentu Handlowego Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.

Współpraca pozwoli na realizowanie projektów polegających na skalowaniu przedsiębiorców z Katowic do Wielkiej Brytanii, nasi przedsiębiorcy będą mogli również oferować rozwiązania dla partnerów korporacyjnych z wysp brytyjskich, a także poznają różnice  kulturowe co ułatwi rozmowy biznesowe i sprzedażowe w Wielkiej Brytanii. 

„C4DI to największy prywatny inkubator technologiczny w Wielkiej Brytanii, który jest uczestnikiem programu Northern Powerhouse. W 2021 r. 5,2 £ w funduszach VC trafiło do star-tupów i scale-upów z północnej Anglii, co stało się magnesem dla finansowania i innowacji. W Wielkiej Brytanii ważniejsze od tego co wiesz jest to kogo znasz. Upewnimy się, że warto wiedzieć, kogo znasz” – zachęca do współpracy Bob Spence, Prezes C4DI Ventures International z siedzibą w Katowicach.

„Z perspektywy Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach takie partnerstwo międzynarodowe to nie tylko okazja dla naszych przedsiębiorców, w związku z szansami które pojawiły się na rynku brytyjskim. Tego typu okazje zwiększają generalnie konkurencyjność lokalnej gospodarki, przyciągają nowych przedsiębiorców i są zachęcające do tego, aby sprawdzić się w biznesie międzynarodowym. Trzymam kciuki za wspólne projekty i zgłaszam gotowość Izby do współpracy. Zwłaszcza, że mamy ponad 30 lat doświadczenia w pomaganiu firmom w udanej internacjonalizacji, zapewniając możliwość nawiązywania i pogłębiania międzynarodowych relacji biznesowych na czterech kontynentach” dodaje Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.